Connect with us

Business Man

Инвестицискиот гуру заработил 120 милијарди долари од растот на акциите на една компанија

Објавено

на

Растот на вредноста на технолошкиот гигант „Apple” му донесе на инвестицискиот гуру Ворен Бафет, американски инвеститор и претседател на Беркшир Хатавеј, заработка од над 120 милијарди долари.

Претходната недела акциите на „Apple” пораснаа, при што компанијата надмина пазарна капитализација од три трилиони (илјада милијарди) долари.

Компанијата на Бафет почна да ги купува акциите на „Apple” во 2016 година, а до средината на 2018 година се здоби со пет проценти од акциите на производителот на iPhone, во вредност од 36 милијарди долари. Вредноста на уделот на Беркшир во „Apple” вртоглаво порасна до 2022 година и сега изнесува 160 милијарди долари бидејќи силниот раст на цената на акциите на технолошкиот гигант продолжува и во новата година.

„Без сомнение, ова е една од најуспешните инвестиции што Беркшир ги направи во последната деценија“, изјави за „CNBC”, Џејмс Шанахан, аналитичар во Едвард Џонс.

Покрај заработката од огромниот скок на цената на акциите на „Apple”, оваа инвестиција беше профитабилна за Беркшир и поради големите дивиденди кои редовно ги добиваше во износ од околу 775 милиони долари годишно, во просек.

Уделот на Беркшир во „Apple” сега сочинува повеќе од 40 отсто од капиталното портфолио на конгломератот на Бафет, според „InsiderScore”. Беркшир Хатавеј е најголемиот акционер на „Apple”, надвор од индексната кошничка на добавувачи и средства со кои се тргува на берзата.

Business Man

Членот на Надзорниот одбор Горан Антевски купи нови 400 акции од Комерцијална банка АД Скопје

Објавено

на

Комерцијална банка АД Скопје ја известува јавноста дека г-н Горан Антевски, член на Надзорниот одбор на Банката, се стекна со 400 обични акции издадени од Комерцијална банка АД Скопје. (more…)

Продолжи со читање

Business Man

Руски банкар ја осуди „безумната“ војна во Украина

Објавено

на

Рускиот милијардер и банкар Олег Тинков, основачот на интернет-банката „Tinkoff Bank“, на Инстаграм ја осуди оваа „безумна“ руска војна во Украина. (more…)

Продолжи со читање

Business Man

НОВА ГОЛЕМА КРИЗА НА ПОВИДОК!? – Бил Гејтс ги продава акциите, знае ли нешто што другите не го знаат?

Објавено

на

Бил Гејтс предизвика внимание со некои од неговите последни потези на берзите – тој продава голем дел од своите акции и го менува фокусот на инвестициите, што дел од експертите го гледаат како сигнал за нова можна криза на финансиските пазари. (more…)

Продолжи со читање


Популарно