Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Осигурување

Илон Маск се насочува кон осигурителниот бизнис

Објавено

на

Производителот на електрични автомобили Tesla објави дека ќе започне со осигурителни услуги. Првично, оваа услуга ќе биде достапна само во најголемата компанија за електрични автомобили во Калифорнија, но се очекува да влезе и во други американски држави.

Осигурувањето ќе биде исклучиво за сопствениците на автомобили Tesla, а компанијата тврди дека ќе биде и до 30% поевтино од предлозите на другите осигурителни компании, пренесува „Фајненшл тајмс“.

Причините

Главниот извршен директор на компанијата Илон Маск е еден од најсилните приврзаници на идејата дека полисите за осигурување на автомобили треба да бидат со пониска цена, бидејќи помошта за возачот и технологијата на возење стануваат стандардни. Компанијата не именува партнер, но веб-страницата на Одделението за осигурување во Калифорнија покажа дека Tesla е лиценциран како брокер за водење бизнис во име на State National Insurance Company, оддел на Markel. Претставниците на компанијата, сепак, најавија дека „преземаат чекори за преземање на овие одговорности во иднина“.

Во соопштението на компанијата за програмата се вели дека е „дизајнирана да им обезбеди на сопствениците на Tesla до 20% пониски трошоци за осигурување и во некои случаи и до 30%“. Пониската цена изненади некои набљудувачи во индустријата. „Оваа изјава сугерира дека автомобилите на Tesla се вмешуваат во помалку несреќи – нема докази дека е тоа случај“, коментира аналитичарот на Morningstar, Брет Хорн.

Tesla сподели дека неговиот седан Model 3 има најмала веројатност за несреќа кај возилата тестирани од Националната администрација за безбедност во сообраќајот на автопатите на САД. Агенцијата одговорила дека Tesla прави „погрешни изјави“ и во октомври минатата година испратила писмо до компанијата за да го негира тоа. Возилата на компанијата обично се рангирани меѓу оние со најскапите осигурувања заради нивната висока цена за поправка на компоненти и опрема за сензори.

Податоци за 2018 година од 24/7 Wall St, кои ги анализираат зачестеноста на побарувањата и трошоците за осигурување од Институтот за осигурување за безбедност на автопати, ги рангираа Tesla Model S и Model X на списокот на најскапите автомобили за осигурување.

Се поголема популарност

Иако идејата за производител на автомобили, кој ги оддржува ризиците за осигурување во својот биланс, е многу ретка, партнерствата помеѓу автомобилите и компаниите за осигурување кои овозможуваат заедно да се купат возила и полиси, се здобиваат со популарност.

Allianz има формирано оддел наречен Allianz Automotive, за да бара слични зделки. Има договори со 40 производители на мотори, вклучувајќи ги Volkswagen и PSA. Оваа година исто така потпиша договор со BMW во Холандија.

„Автомобилите стануваат поинтелигентни и поповрзани. Ние гледаме голема придобивка во работењето со производителите на автомобили за снимање на нова технологија и создавање на подобри производи за потрошувачите“, вели шефот на одделот за автомобилски и иновативни пазари во Allianz, Мартин Хоф.

Осигурување

5 најдобри совети за осигурување за „милениумците“

Објавено

на

Ако сте родени во 2000-тите, и сте дел од „милениумската“ генерација веќе сте на возраст кога ви се потребни првите кредити заеми, изнајмување или купување на место за живеење, планирање на семејство и секако купување на осигурување. (more…)

Продолжи со читање

Осигурување

ЕБОР вложува 10 милиони евра во Сава Ре осигурување

Објавено

на

Од Европската банка за обнова и развој (EBRD) соопштија дека вложиле 10 милиони евра во обврзници кои ќе ги издаде на словенската осигурителна куќа „Sava Re“.

Вложувањето во иницијалното издавање на субординиранa обврзницa на пазарот на капитал ќе и овозможи на “Sava Re” јакнење на капиталната основа, се наведува во извештајот на ЕБОР.

„Главниот извор на влијанието на транзицијата произлезе од поддршката на развојот на пазарот на капитал, покажувајќи одржливост на издавање на субординирани словенски обврзници Солвентност II обврзница и проширување на инвестициската база. Проектот е да ги диверзифицира финансиите на Сава и подобро да ја позиционира компанијата за понатамошен раст.“ – велат од Европската банка за обнова и развој.

Компанијата „Sava Re“ минатата недела објави дека издала обврзница во вредност од 75 милиони евра со датум на доспевање до 2039 година. Првиот датум е 7-ми ноември 2029 година, наведуваат од компанијата.

Обврзниците се оценети со рејтинг BBB + според Standard & Poor’s и ќе биде воведена во Луксембуршката берза.

Продолжи со читање

Осигурување

НЕДЕЛА НА ОСИГУРУВАЊЕ: Каков вид на каско осигурување да одберете, од кои ризици се штити возилото?

Објавено

на

За безгрижно да располагате со вашето моторно возило и да се заштитите од сите можни ризици, добро е да размислувате за осигурителна каско полиса која може значително да ги покрие сите потенцијални штети. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange