Connect with us

Криптовалути

Илон Маск продолжува со негативната кампања против биткоинот и останатите криптовалути

Објавено

на

Американскиот производител на електрични автомобили „Tesla” повторно ќе почне да прифаќа биткоини како средство за плаќање кога „копањето“ на нив ќе помалку ќе ја загадува околината. Тоа го објави шефот на компанијата, мултимилјардерот Илон Маск.

Маск на „Twitter” напиша дека „Tesla” повторно ќе почне да прифаќа биткоини кога ќе се потврди дека околу половина од електричната енергија за нивно извлекување доаѓа од чисти извори, со тенденција да се зголеми овој удел.

Компанијата предизвика сензација во февруари кога објави дека ќе започне да прифаќа биткоин како платежно средство – нешто што стана реалност кон крајот на март. Сепак, само неколку недели подоцна, Елон Маск направи пресврт тврдејќи дека е потребно да се заштити животната средина.

Најпопуларната криптовалута се добива од моќни компјутери што трошат огромни количини електрична енергија. Вредноста на биткоинот денеска порасна за околу 10 проценти – на над 39.100 долари.

Криптовалути

Ако сте вложеле пред 10 години, сега ќе бевте милионери!?

Објавено

на

Најпознатата криптовалута во светот биткоинот го достигна највисокото ниво од 65.000 американски долари во април, но потоа изгуби 50 проценти од својата вредност во следните три месеци. Цената на најпопуларната „паричка“ неодамна падна под 30.000 американски долари. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

ОГРОМЕН ПОРАСТ НА КРИПТОВАЛУТИТЕ – Забележан раст на вредноста од 114 милијарди долари за само 24 часа!

Објавено

на

Цената на биткоинот минатата ноќ се искачи близу 39.000 американски долари за прв пат од средината на јуни, бидејќи се зајакна расположението на пазарите со криптовалути по неодамнешната продажба. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

ОГРОМЕН ПАД НА БИТКОИНОТ – околу 100 милијарди долари избришани за еден ден!?

Објавено

на

Во текот на вчерашниот ден најпознатата криптовалута во светот, биткоинот падна под 30.000 долари, првпат од 22 јуни, повлекувајќи и други дигитални валути надолу. (more…)

Продолжи со читање


Популарно