Connect with us

Останато

Илон Маск продаде речиси осум милиони акции од својата компанија

Објавено

на

Американскиот милијардер и Главeн извршен директор на компанијата „Tesla”, Илон Маск продаде акции од својата компанија за 6,9 милијарди долари. Ова е најголемата продажба досега за да се избегне распродажба на акции во последен момент во случај да биде принуден да продолжи со договорот за купување на „Twitter”.

Главниот извршен директор на „Tesla“ на 5 август продаде околу 7,92 милиони акции, а по повод шпекулациите за причините за продажбата на акциите, Маск преку социјалните мрежи изјави дека сакал да спречи панична продажба на акции доколку тој беше принуден да го заврши преземањето на „Twitter” за 44 милијарди долари од кои се откажа минатиот месец.

На прашањето на неговите следбеници на социјалната мрежа дали завршил со продажбата на акциите на „Tesla“ и дали повторно би ги купил доколку не се склучи договорот за преземање на „Twitter”, тој кратко одговори: „Да“.

Продажбата доаѓа само четири месеци откако Маск, најбогатиот човек на светот, изјави дека не планира да продава повеќе акции во компанијата што ја изгради во глобален лидер во електрични возила, откако претходно располагаше со акции во вредност од 8,5 милијарди долари по неговата првична понуди за купување на „Twitter”.

Оттогаш, акциите на „Tesla“ закрепнаа од најниските падови што ги достигнаа во мај, помогнати од општиот нагорен тренд на акциите на Волстрит.

Останато

Синдикатот на Халкбанк АД Скопје со општествено одговорна акција за донирање

Објавено

на

Во организација на Синдикатот на Халкбанк АД Скопје, вработените донираа облека, храна и постелнини за социјално ранливи семејства. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Економски факултет-Скопје свечено ги промовираше дипломираните студенти за академската 2022/2023 година

Објавено

на

Во Аулата на Економски факултет-Скопје се одржа свечената церемонија на која беа промовирани дипломираните студенти на прв циклус на студии за академската 2022/2023 година.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Реизбран Управниот одбор на КаСис АД

Објавено

на

Надзорниот Одбор на единствениот македонски процесор од областа на картичното работење, електронска трговија и сертифицирано биро за персонализација на картички КаСис АД повторно му ја даде довербата на актуелниот Управен одбор. г-ѓа Филомена Пљаковска – Аспровска, претседател и Главен извршен директор, г-ѓа Лидија Вучидолова – Богоевска, член и извршен директор и г-дин Дамјан Андоновски, член и извршен директор во наредните четири години ќе бидат на чело на компанијата која бележи континуиран раст во земјата и сигурно се пробива на пазарите во регионот.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно