Connect with us

Криптовалути

Илон Маск откри зошто ја поддржува криптовалутата „Dogecoin”

Објавено

на

Извршниот директор на „Tesla” и „Spacex”, Илон Маск, во неделата ја откри вистинската причина поради која почнал да поддржува „Dogecoin”. Тој истакна дека многу луѓе со кои разговара во двете компании ја поседуваат криптовалутата.

Одговарајќи на твитот на сопственикот на „Dogecoin”, Глаубер Контесото, кој рече дека апелот за DOGE е реален, повикувајќи се на истражување кое покажа дека околу една третина од американските сопственици на крипто ја поседуваат криптовалутата меми, Маск напиша:

„Многу луѓе со кои разговарав на производните линии во „Tesla” или градев ракети во сопствениот Doge на „Spacex”. Тие не се финансиски експерти или технолози од Силиконската долина. Затоа решив да го поддржам Doge – се чувствуваше како крипто на луѓето”.

„Повеќето од нас не потекнуваат од привилегирани средини и искрено не можат да се поврзат со експертите во Силиконската долина“, одговори Контесото. „Ние само сакаме да веруваме во крипто што не претставува сите нас. Dogecoin е малото момче олицетворено во крипто и затоа го сакаме. Ја цениме вашата поддршка, Илон“, додаде тој.

Истражувањето на порталот за споредба на цени „Finder” покажува дека повеќе луѓе во САД поседуваат „Dogecoin” отколку во која било друга земја. Во анкетата се наведува:

„Dogecoin” го гледа своето највисоко усвојување во Соединетите држави со 30,6% од сопствениците на крипто велејќи дека поседуваат „Dogecoin”. Ова е 1,6 пати повеќе од глобалната просечна стапка на усвојување од 19,2%.

Во моментот на пишување, цената на „Dogecoin” е зголемена за 11,31% во текот на изминатата недела, при што DOGE седи на 0,2664 $ врз основа на податоците од Bitcoin.com Markets.

Маск претходно изјави дека лично поседува три криптовалути: биткоин, етер и dogecoin. Во неделата, тој твитна неколку важни подобрувања на dogecoin и потврди дека не поседува никакви шиба ину токени. Во август, шефот на Тесла се согласи со ѕвездата на „Shark Tank”, Марк Кубан, дека догекоинот е „најсилниот“ крипто за плаќање.

Криптовалути

ЦРНА НЕДЕЛА ЗА КРИПТОВАЛУТИТЕ – Биткоинот на најниско ниво од јануари

Објавено

на

Биткоинот во текот на вчерашниот ден падна на најниско ниво од јануари, бидејќи падот на берзите продолжува крајно негативно да влијае и на криптовалутите, чие тргување ги следи таканаречените поризични средства, како што се акциите на технолошките компании. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Нексо и Мастеркард ја претставија кредитната картичка базирана на криптовалути

Објавено

на

Дигиталната компанија за трговија и кредити со криптовалути „Nexo” објави дека во соработка со глобалната компанија за картички „Mastercard”, во Европа ја пушти во употреба првата кредитна картичка во светот базирана на криптовалути. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

На што се заснова успехот на дигиталните пари?

Објавено

на

Трета година по ред, биткоинот, како најпозната криптовалута во светот, значително ја надмина заработката што можеше да се постигне со пласирање пари во алтернативни видови инвестиции. Во 2021 година, биткоинот донесе принос од речиси 60 проценти, што е поголема заработка во споредба со рекордниот скок на цената на суровата нафта, индексите на американските или германските акции. Разликата е уште поизразена во однос на видовите средства кои претрпеа загуби минатата година, како што се американските корпоративни и државни должнички хартии од вредност, злато или сребро. (more…)

Продолжи со читање


Популарно