Connect with us

Останато

Илон Маск обвинет за измама во врска со хартии од вредност

Објавено

на

Американската комисија за хартии од вредност го обвини Елон Маск за измама, и се смета дека Маск го утврдил износот од 420 долари за акција поради симболиката што овој број ја има кај корисниците на марихуана, пишува „Бизнис инсајдер“.

420, 4:20, или 4/20 е кодот во културата на канабисот кој се однесува на потрошувачката на канабис, особено пушење марихуана во 16:20 часот, кога според општествените стандарди на супкултурата на потрошувачите на канабис, е најдобро време да се консумира таа супстанција. Исто така, бројот 420 се однесува на прослава на празникот Weed Day, кој припадниците на таа американска супкултура го прославуваат на 20 април низ Америка.

Тој е обвинет за серија лажни и збунувачки твитови за потенцијална трансформација на „Тесла“ во приватна компанија и повлекување на нејзините акции од берзата. По овие информации, акциите на „Тесла“ паднаа за 5,7%.

Како резултат на ова обвинение, Маск нема да може да управува со компании кои котираат на берзата, ниту пак „Тесла“, пренесува Interesting engenering.

Во моментов акциите на Tesla се тргуваат за 307,52 долари. Елон Маск поседува околу 20% од вкупно издадените 170 милиони акции, во вредност од преку 10 милијарди долари. Целата компанија во моментов вреди 52,5 милијарди долари, што е за скоро 20 милијарди помалку отколку цената што Маск ја најави за откупување.

 

Останато

Студентите и младите инженери ќе го подобруваат образованието

Објавено

на

Бордот на Европски студенти на технологија (БЕСТ) Скопје и Асоцијацијата на здруженија на инженери – Инженерска институција на Македонија потпишаа Меморандум за соработка. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во Русија има се повеќе милијардери

Објавено

на

Во Русија во 2018 година бројот на милијардери е зголемен за пет од лани и сега има 74 според годишниот извештај на банката Кредит Суис. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Комисијата за хартии од вредност во работна посета на Комисијата за хартии од вредност на Словенија

Објавено

на

Претставници на Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија заедно со Комисионерката Лиле Делиџакова на 11 октомври, 2018 година беа во работна посета на Агенцијата за пазар на хартии од вредност на  Република Словенија во Љубљана.

Директорот на Агенцијата за пазар на хартии од вредност Г-дин Милош Час  имаше воведно обраќање во кое ги отслика пазарните движења и состојби во Словенија и изрази подготвеност со сите ресурси да и помогне и да ја поддржи  Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија при нејзиниот информатичко-технолошки  развој и унапредување на капацитетите.

Потоа, беа реализирани неколку работни сесии со Стручните лица кои го изработиле нивниот Информатички систем за известување и обработка на податоци, преку кој овластените учесници на пазарот ги доставуваат своите финансиски и нефинансиски известувања, кои потоа на соодветен начин и во специфичен формат се обработуваат за потребите на регулаторот.

Овој  систем  содржи компонента за размена на информации и податоци поврзани со трговски трансакции кои се случуваат на пазарите на капитал на сите држави членки на ЕСМА.

Ваквата работна посета која  претставува уште еден  чекор за зајакнување на односите меѓу двете институции  беше договорена уште при првата средба на Претседателот на Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија М-р Нора Алити  со нејзинот словенечки колега  Г-дин Милош Час која што  се реализираше  на 27 јуни, 2018 година во Љубљана.

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange