Connect with us

Останато

Илон Маск е трет на листата најбогати луѓе во светот

Објавено

на

Состојбата на Илон Маск се смени на полошо во услови на пад на вредноста на акциите на компанијата „Tesla” што ја раководи, објави „Bloomberg”.

Како што се наведува, богатството на Маск дојде на 160,6 милијарди долари. Така, Бернар Арно, извршниот директор на францускиот конгломерат „LVMX” (Луј Витон Мот Хенеси), со богатство од 161 милијарда долари, го надмина во битката за второто место. Првата позиција на листата ја држи основачот на „Amazon”, Џеф Безос со 190 милијарди долари.

Се нагласува дека состојбата на Маск опаѓа во услови на пад на акциите во производителот на електрични автомобили „Tesla”. Според пресметките, капитализацијата на компанијата опадна за речиси 20 отсто последниве два месеци поради недостатокот на залихи на полупроводници, како и на силната конкуренција на производителите на автомобили што штедат гориво.

Маск во јануари годинава првпат се искачи на врвот на рангирањето на милијардерите на „Bloomberg”, бидејќи акциите на „Tesla” се зголемија за над 750 проценти во тековната годината. Во тоа време, богатството на претприемачот се проценуваше на 184 милијарди долари, а подоцна се искачи и на 190 милијарди. На крајот на февруари, тој падна на второто место на листата, веднаш зад Безос.

Останато

Донесен ребалансот на Буџетот, повеќе финансии за поддршка на стопанството и граѓаните

Објавено

на

Собранието во текот на вчерашниот ден со 56 гласови „за” и 37 „против”, го донесе ребаланост на Буџетот за 2021 година. За ребалансот се гласаше на петтиот ден од расправата во законодавниот дом. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Трговскиот дефицит на САД се зголеми на 91 милијарда долари

Објавено

на

Американскиот извоз на стоки се зголеми за 0,3 проценти во јуни на 145,6 милијарди долари, додека увозот значително се зголеми, за 4,7 проценти, на 236,7 милијарди долари.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Скопје – Економски форум за регионална соработка

Објавено

на

На иницијатива на македонскиот премиер Зоран Заев, на српскиот претседател Александар Вучиќ и на албанскиот премиер Еди Рама, а со поддршка на Стопанските Комори на трите земји, денеска во Скопје ќе се одржи Економски форум за регионална соработка. (more…)

Продолжи со читање


Популарно