Connect with us

Останато

Илон Маск е трет на листата најбогати луѓе во светот

Објавено

на

Состојбата на Илон Маск се смени на полошо во услови на пад на вредноста на акциите на компанијата „Tesla” што ја раководи, објави „Bloomberg”.

Како што се наведува, богатството на Маск дојде на 160,6 милијарди долари. Така, Бернар Арно, извршниот директор на францускиот конгломерат „LVMX” (Луј Витон Мот Хенеси), со богатство од 161 милијарда долари, го надмина во битката за второто место. Првата позиција на листата ја држи основачот на „Amazon”, Џеф Безос со 190 милијарди долари.

Се нагласува дека состојбата на Маск опаѓа во услови на пад на акциите во производителот на електрични автомобили „Tesla”. Според пресметките, капитализацијата на компанијата опадна за речиси 20 отсто последниве два месеци поради недостатокот на залихи на полупроводници, како и на силната конкуренција на производителите на автомобили што штедат гориво.

Маск во јануари годинава првпат се искачи на врвот на рангирањето на милијардерите на „Bloomberg”, бидејќи акциите на „Tesla” се зголемија за над 750 проценти во тековната годината. Во тоа време, богатството на претприемачот се проценуваше на 184 милијарди долари, а подоцна се искачи и на 190 милијарди. На крајот на февруари, тој падна на второто место на листата, веднаш зад Безос.

Останато

Инфлацијата во Хрватска достигна рекордни 12,3 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Хрватска во јули пораснаа 12,3 проценти во однос на истиот месец минатата година, што претставува највисока стапка на инфлација откако Државниот завод за статистика (ДЗС) ги евидентира податоците. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими за МИА: И да не отворевме дебата за даночните реформи, има закони кои стапуваат во сила од 1 јануари

Објавено

на

И да не ја отворевме дебатата за даночните реформи, има законски решенија кои стапуваат во сила од 1 јануари 2023 година, како што се за оданочувањето на приходите над милион денари годишно и оданочувањето на каматите на депозитите, вели министерот за финансии Фатмир Бесими во интервјуто за „МИА”. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ЗА НИВ НЕМА КРИЗА – Словенечкиот БДП скокна за 8,2 проценти во вториот квартал

Објавено

на

Според податоците на Националното биро за статистика на Словенија (Сурс) обемот на бруто домашниот производ на Словенија во вториот квартал од годинава се зголеми за 8,2 проценти на годишна основа. (more…)

Продолжи со читање


Популарно