Connect with us

Криптовалути

Илон Маск го турка биткоинот во финансиски мејнстрим

Објавено

на

Производителот на електрични возила „Tesla”, со седиште во Калифорнија, се стекна со биткоини во вредност од 1,5 милијарди долари како дел од политиката за инвестиции на компанијата предводена од Елон Маск, а наскоро планира да го воведе биткоинот како платежно средство со кое ќе можат да се купуваат Тесла автомобилите.

Компанијата рано утрово ја претстави новата стратегија во извештајот до американската Комисија за хартии од вредност, наведувајќи дека нејзините инвестиции во дигитални валути и други „алтернативни резервни средства“ можат да се зголемуваат.

Вредноста на биткоинот се зголеми за речиси 14 проценти и достигна рекордно високо ниво, така што по вчерашните цени, 0,88 биткоини би биле доволни за купување на основниот модел на Tesla 3. Акциите на „Tesla” исто така забележаа раст.

Маск во текот на минатата година практично “го сврте” Волстрит и накратко стана најбогатиот човек на светот откако акциите на „Tesla” пораснаа за неверојатни 500 проценти, а компанијата стана петта највредна компанија во САД. По неговиот потег вчера за купување на биткоини, инвеститорите очекуваат дека голем број други компании ќе решат да инвестираат или да поседуваат биткоини.

Што е биткоин?

Биткоинот е првата и најпопуларна криптовалута или дигитални пари, и започна да циркулира во 2009 година.

Зошто порасна вредноста на биткоинот?

Биткоинот се движи напред со крупни чекори, а во 2020 година ја зголеми вредноста за енормни 300 проценти, за во јануари да достигне вредност од 42.000 долари, а во текот на вчерашниот ден да ја премине границата од 48.000 американски долари.

Таквиот раст е делумно управуван од институционални инвеститори кои сметаат дека е заштита од инфлација во ера на големи финансиски стимулации предизвикани од пандемијата и која е привлечена од зајакнувањето на регулативите на досега нетранспарентниот крипто пазар. Отсекогаш имало индикации дека биткоинот може да се прифати како главно средство за плаќање.

„PayPal Holdings” во октомври објави дека ќе им овозможи на клиентите да купуваат, продаваат и чуваат биткоини и други виртуелни валути користејќи ги нивните паричници на Интернет. Компанијата, исто така, ќе може да користи криптовалути за да купи од 26 милиони трговци на својата мрежа почнувајќи од оваа година.

Илон Маск даде огромен поттик на тој пазар со вчерашното соопштение.

Колку е нестабилен биткоинот?

Историски гледано, биткоинот е крајно нестабилен. Затоа е одличен за шпекулантите, но помалку сигурен како начин на плаќање.

На пример, биткоинот во 2013 година започна со вредност од околу 13 долари за да скокне на 1.000 долари до декември. Во текот на 2017 година, тој започна со околу 1.000 долари и достигна 20.000 долари. На почетокот на 2020 година, во еден момент падна на под 4.000 за во текот на вчерашниот ден да достигне вредност од 48.000 американски долари.

Како се чуваат, купуваат и трошат биткоините?

Биткоините се чуваат во виртуелни паричници со уникатни клучеви (дигитални потписи). Трансакциите се вршат со испраќање биткоин од еден паричник со уникатен клуч поврзан со друг паричник во криптографски процес што е автентициран од компјутерите во мрежата на биткоин. Биткоин паричниците може да се чуваат офлајн или на Интернет на размена на криптовалути, каде што се купуваат или продаваат за традиционални валути или други виртуелни пари.

Како се прават биткоините?

Новите биткоини се создадени со процес наречен „рударство“, кој вклучува поединци или групи кои користат големи количини компјутерска моќ за да решат сложени математички равенки за да изградат блокчејн и да добијат награди во форма на нови биткоини.

“Рударите” треба да се натпреваруваат едни со други за да освојат биткоини. Бројот на креирани биткоини на годишно ниво автоматски се намалува со текот на времето, а издавањето на нови ќе престане кога во оптек ќе бидат вкупно 21 милиони биткоини.

Како одминува времето, така е потешко да се добијат нови биткоини, од кои во моментов има 18 милиони во оптек.

Што носи иднината?

Криптовалутите, првично дизајнирани да го поткопаат основањето, поминаа далеку од тие бунтовни корени и сега се водени од финансиски институции како што се хеџ фондови и големи корпорации.

Некои експерти од оваа област сметаат дека Маск и „Tesla” го забрзуваат неговото вклучување во финансискиот мејнстрим.

„Ова дефинитивно ќе ги промени правилата на игра“, рече Ерик Тарнер, потпретседател за истражување на информации за пазарот и крипто-валута во „Месари“.

„Мислам дека ќе видиме се повеќе компании кои се обидуваат да се одлучат за биткоин сега кога „Tesla” го направи својот прв потег. Една од најголемите компании во светот сега поседува биткоин, и како резултат, секој инвеститор што има акции во „Tesla” е исто така изложен”, додаде тој.

Криптовалути

Која е причината за високиот пад на вредноста на биткоинот?

Објавено

на

Цената на Биткоин падна за дури 15 проценти во неделата откако пред само неколку дена постигнa нова рекордна вредност од 65.000 долари. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

НБА гигант ќе исплаќа плати во биткоини

Објавено

на

Играчите и тренерите на НБА кошаркарскиот тим, Сакраменто Кингс ќе можат да ги примаат своите плати во биткоини, објави сопственикот на клубот. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Пазарната капитализација на криптовалутите се ближи до рекордни 2 трилиони долари

Објавено

на

Пазарната капитализација на сите криптовалути денес за прв пат се приближи на нивото од рекорни два трилиони (2.000 милијарди) долари. (more…)

Продолжи со читање
Популарно