Connect with us

Останато

Илон Маск го напаѓа тронот – во моментов е побогат од Зукерберг, а повеќе заработи и од Безос

Објавено

на

Богатството на американскиот бизнисмен од Силиконската долина Илон Маск надмина 100 милијарди долари, што го направи еден од тројцата најбогати луѓе во светот, објави „Forbes“ на својата листа на милијардери.

Маск е третиот по богатство човек на светот, симнувајќи го Марк Зукерберг на четврто место и правејќи разлика од околу 5 милијарди долари (115 милијарди) пред богатството на основачот на „Facebook” (110 милијарди).

49-годишниот Маск годинава имаше раст на нето вредноста од 87,8 милијарди долари, главно благодарејќи на 500% раст на цената на акциите на неговата компанија „Tesla”. Благодарејќи на неверојатниот договор за плата, богатството на Маск би можело да порасне за дополнителни 50 милијарди долари доколку сите цели се исполнети.

Акциите на „Tesla” се појавија на пазарот во 2010 година по цена од 17 американски долари, а денес достигнаа рекордни 2.318,49 долари.

Во исто време пазарната вредност на „Tesla” изнесува 464 милијарди долари со што ја надминува вредноста на „Wallmart”, најголемата американска компанија по приходи.

Со скокот на вредноста на акциите, Маск влезе во ексклузивниот клуб на милијардери со вредност над 100 милијарди долари, во кој освен него се Зукерберг, Гејтс и Безос.

Прв на листата во ова друштво со над 200 милијарди долари е Џеф Безос, а по него е Бил Гејтс.

Останато

Се менува Законот за ДДВ, ќе се прифаќаат електронски фактури

Објавено

на

Со крајна цел да се олесни процесот на издавање, пренос и прием на фактура, ќе се даде можност за користење на фактура во електронска форма – pdf или друг електронски формат – се предвидува во измените на Законот за данокот на додадена вредност кои беа усвоени од страна на Владата. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Арафат Муареми: Отворена е истрага за Еуростандард банка, а има и индиции за злоупотреба на европските фондови

Објавено

на

Финасиската полиција отвори предистрага за „Еуростандард банка“, изјави вчера во емисијата Трилинг на ТВ24 директорот на управата Арафат Муареми.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Македонската компанија „Брејнстер“ го освојува австрискиот пазар со обуки за дигитални вештини

Објавено

на

Најпознатата македонска компанија од сферата на образованието базирано на потребите на индустријата, по пет години од своето постоење во земјава се шири во Европа. Брејнстер е еден од ретките македонски брендови кои успешно просперираат на австрискиот пазар. Првите предавања во Виена официјално започнуваат во понеделник, во рамки на т.н. Bootcamps посветени на двете во моментот најбарани и најплатени професии во дигиталниот свет – UX/UI Design и Data Science. (more…)

Продолжи со читање

Популарно