Connect with us

Останато

Измамите со онлајн плаќања двојно ќе се зголемат до 2023 година

Објавено

на

Студија на истражувачката компанија „Juniper Research“ го открива размерот на измами при онлајн плаќањата и се ангажира со прогноза за големината на загубите во наредните неколку години.

Измамата во онлајн плаќањата за стоки и услуги се очекува да достигне 22 милијарди долари на глобално ниво оваа година. Во следните пет години овие загуби ќе се зголемат повеќе од двојно, откако за 2023 година аналитичарите предвидуваат онлајн измами во вредност од 48 милијарди долари.

Критично важен фактор за зголемување на загубите од измамите при онлајн плаќања е недоволно високото ниво на заштита на личните податоци, што го прави можно нивното крадење, се наведува во извештајот базиран на анализа на различни аспекти на проблемот и на ризикот.

Според експертите на „Juniper Research“, криминалците често ги користат т.н. „синтетички идентификатори“ добиени со додавање на фиктивни податоци на делумно сигурни информации, добиени преку слабостите во безбедносните системи.

Останато

Од почеток на 2019 година државните обврзници ќе се тргуваат на Македонска берза

Објавено

на

Државните хартии од вредност од почетокот на 2019 година ќе котираат на Македонска берза. Денеска министерот за финансии Драган Тевдовски и директорот на Македонска берза Иван Штериев, потпишаа договор за котација на државните обврзници. Со ова државните хартии од вредност ќе станат достапни за поголем број на инвеститори, како домашни, така и странски. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Google Pay штотуку стана полесен за употреба!

Објавено

на

Последната верзија на Google Pay ги прави мобилните плаќања од Android многу слични на оние на нивниот најголем ривал, Apple Pay.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Избрани претприемачите за 2018 година

Објавено

на

Ваљон Купа од „Евита груп“ – Дебар и Филип Ристевски од „Пиксел“ – Скопје во категоријата мали претпријатија, како и Сашко Андонов од „Течко нет“ – Кочани и Александар Билјаноски од „Мое студио Дадар“ – Скопје во категоријата микро претпријатија, се добитници на наградите „Претприемач на годината 2018“.

(more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange