Connect with us

Странски банки

Извршниот директор на „JP Morgan“ најавува: Подгответе се за економски ураган

Објавено

на

Извршниот директор на холдинг-компанијата за финансиски услуги „JP Morgan Chase“, Џејми Дајмон, предвидува економски ураган предизвикан од војната во Украина, зголемени инфлациски притисоци и зголемување на каматните стапки на американските Федерални резерви, пишува „CNN”.

Тој метеоролошкиот речник го употребил во говор на конференцијата во Бернштајн.

„Во моментот е повремено сончево, работите изгледаат добро. Сите мислат дека Федералните резерви можат да го поднесат тоа. Сепак, ураган е на повидок и доаѓа кон нас. Не знаеме дали се работи за помала или супербура. Подобро подгответе се“, рече Дајмон.

Тој додаде дека „JP Morgan Chase“ се подготвува за лоши резултати.

Дајмон рече дека централната банка мора да ги зголеми стапките поради зголемувањето на цените на становите и другите инфлациски притисоци. Тој нагласи дека сè уште мисли оти американскиот банкарски систем е во одлична состојба и дека може да ги издржи тие предизвици.

Дајмон, исто така, рече дека „JP Morgan Chase“ ќе даде сè од себе за да привлече таленти за да остане на врвот на финансискиот свет. Извршниот директор рече дека религиозно ќе се посвети на добри плати за да ги задржи своите најдобри работници.

Останато

Бундесбанк: Германското стопанство зимава ќе влезе во рецесија

Објавено

на

Германското стопанство ќе западне во рецесија во зимската половина од годината, по неочекуваното зголемување на активноста во летниот квартал, предупреди Централната банка. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Избрани финалистите на НЛБ Групацијата во проектот #РамкаЗаПомош

Објавено

на

Ако можеме да судиме според ентузијазмот, идеите и иновативноста на компаниите кои годинава учествуваа во проектот #РамказаПомош на НЛБ Групацијата, нема од што да се плашиме кога станува збор за одржливата иднина. Во проектот учествуваа дури 300 компании од шест пазари, со кои главната банкарска групација во Југоисточна Европа бараше одржливи решенија за предизвиците на иднината. Жирито избра 10 финалисти од секој пазар, кои меѓу другото се натпреваруваат и за спонзорски финансиски средства со кои ќе можат да ги реализираат своите идеи. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Швајцарски банкарски гигант ќе и плати на Франција 238 милиони евра за да избегне тужба

Објавено

на

Швајцарскиот банкарски гигант “Credit Suisse” се согласи да плати 238 милиони евра на Франција за да избегне кривично гонење за измама, соопшти надлежниот суд во Париз. (more…)

Продолжи со читање

Популарно