Connect with us

Останато

Извршниот директор на Apple, Тим Кук влезе во клубот на милијардери

Објавено

на

Извршниот директор на „Apple“, Тим Кук влезе во клубот на милијардери, откако вредноста на акциите на технолошката компанија продолжува да ја зголемува својата вредност.

Пазарната вредност на „Apple“ е во пораст по силните деловни резултати и оптимистичките прогнози за технолошкиот гигант.

Кук лично поседува 847.969 акции и заработи повеќе од 125 милиони американски долари како дел од пакетот за плати и приходи во фирмата.

Минатата недела, основачот на „Facebook”, Марк Зукерберг, забележа зголемување на личното богатство на над 100 милијарди долари.

Технолошките компании, вклучително и „Apple“, „Facebook“ и „Amazon“ бележат раст на профитот за време на пандемијата на коронавирусот, бидејќи сè повеќе луѓе се свртуваат кон комуникација преку Интернет и бизнис.

„Apple“, со седиште во Силиконската долина, сега е на прагот на историски рекорд да стане првата компанија чијашто вредност се проценува на два трилиони долари. Пред две години „Apple“ стана првата компанија со проценета вредност од трилион (1.000 милијарди) долари, пренесува „BBC”.

Криптовалути

Facebook ја пушта во оптек својата криптовалута „Libra“

Објавено

на

„Facebook” ќе ја пушти својата криптовалута „Libra“ веќе во јануари, објави „Financial Times“, повикувајќи се на три извори. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Мухамед Хаџипази од Халкбанк АД Скопје е нов претседател на Надзорниот одбор на Комората на Северо-западна Македонија

Објавено

на

Мухамед Хаџипази, досегашен член на Надзорниот одбор на Стопанската комора на Северо-западна Македонија (СКСЗМ) е именуван за нов претседател на НО на Комората.  (more…)

Продолжи со читање

Останато

Лансирање на е-продавница за време на пандемија – како IQOS го претвори предизвикот во можност

Објавено

на

„Нашиот иницијален план беше да се лансира IQOS на нашиот пазар во почетокот на април, но како ситуацијата со пандемијата стануваше сé посериозна, увидовме дека пандемијата наметна многу побрзо привикнување на корисниците на дигиталните канали, со што стана јасно дека мора да се искористи времето од одложениот старт за да се подготви е-продавница и така со лансирањето на IQOS се започна и со онлајн продажба“. Ова го истакна Јана Дурнева, менаџер за дигитална поддршка и грижа за корисници на производи со намален ризик при Филип Морис Интернешнал на овогодинешната конференција за е-трговија, насловена „E-трговија & COVID-19: Предизвиците и можностите!“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно