Connect with us

Останато

Извршниот директор на „Airbnb“, Брајан Чески: „Ни требаа 12 години да го изградиме брендот, а изгубивме скоро сè за само 6 недели“

Објавено

на

Можете да поминете децении во градењето на вашиот сон, а светот може да го уништи со нешто што е случајно како пандемија на непознат вирус. Ова е точно она што и се случи на компанијата „Airbnb“ и на нејзиниот извршнен  директор Брајан Чески, со појавата на Ковид-19 годинава.

„Ни требаа 12 години за го изградиме „Airbnb“, а изгубивме скоро сè за четири до шест недели“, рече Чески во интервју за CNBC, истакнувајќи дека компанијата се подготвувала да излезе на берза оваа година, но сега останала да “виси” во воздух.

Чески, исто така, истакна дека „Airbnb“ се соочува со неизвесна иднина поради стравот од епидемија која веќе се чувствува низ целиот свет, додавајќи дека „туризмот како што го знаевме е готов“.

„Не сакам да кажам дека нема да има повеќе патувања, но дека моделот што го знаевме е мртов и повеќе нема да се врати. Во иднина, ќе влеземе во нашите автомобили, ќе возиме неколку километри и ќе одиме на најблиското мало место за одмор“, изјави Брајан Чески.

Чески истакна дека „Airbnb“, барем во САД, почнува да закрепнува, иако не сака да има лажна надеж и додаде дека неговата компанија сеуште е во опасност.

Останато

Ангеловска: Реотварањето на економијата – побрзо, приходите во јуни – подобри од очекуваното

Објавено

на

Наплатата на приходите во јуни значително подобра од проекциите, што укажува на тоа дека реотварањето на економијата ќе оди побрзо од очекуваното. За јуни наплатата на приходите во однос на лани е 9,6%, што е подобрување во однос на претходните два месеци. Дури има и натфрлање на одредени давачки за високи проценти во однос на лани како кај персоналниот данок на доход и придонесите. Ова го истакна министерката за финансии Нина Ангеловска на редовната прес-конференција за месечното извршување на буџетот, кои во насока на зголемена транспарентност е одржуваат од почетокот на COVID-19 кризата. (more…)

Продолжи со читање

Останато

УЈП: Се заокружи второто тримесечје на МојДДВ за 2020 година, исплата ќе се врши во август

Објавено

на

Управата за јавни приходи известува дека на 30.06.2020 година се заокружи второто тримесечје од 2020 година за поврат на ДДВ кај физичките лица. (more…)

Продолжи со читање

Останато

УЈП: Поставено е барањето за субвенционирање на исплата на придонеси за медиумите

Објавено

на

Управата за јавни приоди го постави барањето за субвенционирање на износ за исплата на придонеси од задолжително социјално осигурување за вработени во медиуми. (more…)

Продолжи со читање

Популарно