Connect with us

Странски банки

Извршниот директор на Морган Стенли е најплатениот американски банкар

Објавено

на

Извршниот директор на „Morgan Stanley”, Џејмс Горман стана најплатениот американски банкар. Неговата годишна плата се зголеми за 22 проценти или сега изнесува шест милиони долари.

На извршниот директор на „Morgan Stanley” за извршената работа на Волстрит во 2020 година му беа исплатени неверојатни 33 милиони долари , додека пак во 2019 година доби 27 милиони долари. Според „Reuters”, неговата плата таа година се намалила за седум проценти.

Всушност, структурата на приходите на Горман изгледа вака:

  • основната плата е 1,5 милиони долари,
  • бонусот во пари е 7,8 милиони долари, а
  • наградата во акции е скоро 24 милиони долари.

Две третини од наградата за удел е поврзана со резултатите. Тие беа фантастични, а бордот на директори одлично го награди тоа.

Под негово водство, минатата година за „Morgan Stanley” беше рекордна според финансиските резултати, со нето добивка од 11 милијарди долари (раст од 22 проценти) и поврат на акциите од 15,2 проценти. Годишните приходи беа 48,2 милијарди долари и пораснаа за 16 проценти, што им донесе скок на берзата и бран спојувања и списоци создадени по првичниот шок на пазарот поради пандемијата на вирусот корона.

Значи, нивниот последен квартал беше едноставно сензационален, со 51 процент раст на профитот.

Странски банки

„Bank of England” ја зголеми основната каматна стапка со што ја зголеми загриженоста за рецесија

Објавено

на

Банката на Англија одлучи да ја зголеми референтната каматна стапка најмногу во последните 27 години, по што најави дека Велика Британија во последниот квартал од оваа година ќе влезе во рецесија, која ќе трае до крајот на следната година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Дојче банк оствари добивка од 960,2 милиони евра со што ги надмина очекувањата на аналитичарите

Објавено

на

„Deutsche bank” ги надмина очекувањата на пазарот и забележа добивка во осмиот последователен квартал, остварувајќи нето приход во вториот квартал од 1,046 милијарди евра (1,06 милијарди долари). (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Централната банка на Русија ги продолжи ограничувањата за повлекување долари и евра од банкарските сметки

Објавено

на

Централната банка на Русија ги продолжи ограничувањата за повлекување долари и евра од банкарски сметки до март следната година, пренесува „Радио Слободна Европа”. (more…)

Продолжи со читање


Популарно