Connect with us

Business Woman

Избор на најуспешни жени менаџери

Објавено

на

Најуспешните жени менаџери за 2019 година ќе бидат промовирани вечер на манифестацијата што традиционално веќе 24 години ја организира агенцијата „Марили”.

Најуспешните жени менаџери за 2019 се избрани според веќе воспоставени критериуми, доаѓаат од успешни компани од различни области и дејности од целата држава. Тие најчесто биле препорачани, но, сепак, се почитувала и нивната лична согласност да бидат дел од овој избор.

Најсупешни жени менаџери за минатата година се Мерита Рамадани Алими, директор за бизнис и развој во DOGAN Air Conditioning Solutions – Скопје, Маја Бабиќ, извршен и оперативен менаџер во „Баги Комуникации” – Скопје, Татјана Дејаноска, директор на продажба во „Циклама инжинеринг” – Гостивар, Д-р Даниела Димитрова, сопственик на Центар за дентална и естетска медицина „Перла” – Скопје, Наталија Дренковска, менаџер за административни работи и набавки во ТАВ Македонија, Олга Јосевска, оперативен менаџер во „Comodita Home” – Македонија, Даниела Китанова, менаџер во Електродистрибуција ДООЕЛ Скопје , EVN Group, Магдица Костадинова, извршен менаџер на „Еуро Консалт Плус” – Скопје и „ЕКП Травел”– Скопје, Марија Кукуновска, генерален менаџер на „БИСПАГ Противпожарна Техника” – Скопје и Жанета Џафер, Генерален менаџер на „Жанета Естетик” – студио за убавина

На вечерашниот „Избор на 10 најуспешни жени менаџери од Македонија”, ќе и биде доделено специјално признание на д-р Милена Стевановиќ, директор на Универзитеската клиника за инфктивни болести и фебрилни состојби, за успешно менаџирање во услови на вонредна состојба наметната од пандемијата со Ковид-19, со што се оддава почит на сите здравствени работници кои се на првата борбена линија во оваа здравствена криза.

Исто така, заради континуираната поддршка на женското менаџерство и на проектите на агенција „Марили” од 2018 до 2020 година, благодарница ќе и биде доделена министерката за образование и наука Мила Царовска.

Манифестацијата ќе биде збогатена со настап на харфистката Мерсиха Шукри.

Овој настан, кој оддава признание на жените менаџери во услови на ковид-криза со посебни протоколи треба особено да биде поддршка за женското менаџерство и за компаниите да опстојат и успешно да се изборат со економската криза предизвиката од здравствената криза, велат од „Марили”.

Business Woman

Екс министерката за финансии Нина Ангеловска повторно на чело на Асоцијацијата за е-трговија

Објавено

на

Поранешната министерка за финансии, Нина Ангеловска, повторно е на чело на Асоцијација за е-трговија на Македонија, функција која ја извршуваше пред да стане дел од Владата. (more…)

Продолжи со читање

Business Woman

Вилма Учета-Дузлевска нов генерален директор на Триглав осигурување живот АД Скопје

Објавено

на

Компанијата Триглав осигурување живот АД Скопје доби нов генерален директор и извршен член на одбор на директори. Вилма Учета-Дузлевска ја презема водечката позиција во компанијата по поминати неколку мандати на извршни позиции во областа на осигурувањето во Кроација осигурување. (more…)

Продолжи со читање

Business Woman

Многу ентузијазам, малку среќа, Ворен Бафет и милијардата е на дофат…

Објавено

на

Во 2002 година, Кендра Скот ја започна својата компанија за накит во својот дом, поточно буквално во резервната спална соба во Остин, Тексас, три месеци откако остана бремена со своето прво дете. Таа била на предвремено породилно отсуство, бидејќи имала комплицирана бременост и лекарите ја советувале да одмара во домашни услови. (more…)

Продолжи со читање


Популарно