Connect with us

Останато

Зошто шампионот за инвестирање се смета за најголем губитник меѓу милијардерите за време на Ковид-19?

Објавено

на

Според индексот на милијардери на „Bloomberg“, богатството на Ворен Бафет, актуелен претседател на „Berkshire Hathaway“, годинава се намали за околу 19 милијарди долари. Сепак, тој и натаму е меѓу најбогатите луѓе во светот, поточно шести најбогат човек со нето вредност од 70,4 милијарди долари.

Остриот пад на неговото богатство и голем број негови неодамнешни одлуки ги натера неколку негови следбеници и аналитичари на пазарот да се посомневаат во неговата стратегија.

Бафет е познат како шампион за инвестирање, кој секогаш ги охрабрува луѓето да купуваат и да ги чуваат акциите. Но, наспроти ова тврдење и тој самиот беше принуден да се откаже од голем број на големи инвестиции во првиот квартал на оваа финансиска година, кога пазарот беше во слободен пад, пренесува „ET“.

„Berkshire Hathaway“ ги продаде сите свои удели во четирите најголеми американски авиокомпании, бидејќи коронавирусот ја блокираше побарувачката за патувања.

„Светот се промени поради коронавирусот. Погрешив мислејќи дека се исплаќа инвестирањето во авиоиндустријата“, изјави Бафет на годишната конференција на акционери која оваа година поради пандемијата на коронавирусот се одржа пред празната конференциска сала.

„Berkshire Hathaway“ во првите три месеци од годината забележа нето загуба од близу 50 милијарди американски долари.

Врвни експерти од областа велат дека инвестициската стратегија за одржување на акции засекогаш е застарена. Секторите или деловните активности што изгледаат добро денес, можат да бидат застарени за помалку од една деценија.

Моментално фокусот на пазарот сега е повеќе насочен кон залихите за раст, сметаат дел од финансиските аналитичари.

 

Останато

УЈП: Корисниците на МОЈДДВ кои имаат трансакциска сметка на Еуростандард банка да извршат промена

Објавено

на

Управата за јавни приходи апелира до граѓаните кои во апликацијата МојДДВ имаат внесено трансакциска сметка од Еуростандард Банка, да извршат промена со внесување на валидна трансaкциска сметка, со цел исплата на средства од поврат на ДДВ за физички лица.  (more…)

Продолжи со читање

Останато

Рустеми: „АД Пошта” ја стопираше услугата платен промет, откако ѝ е одземена дозволата на Еуростандард банка

Објавено

на

Генералниот директор на АД Пошта Северна Македонија, Ејуп Рустеми на прес-конференција одржана по повод одземањето на дозволата за работа на Еуростандард банка АД Скопје со која Македонската пошта имаше договор за извршување на услугата платен промет, изјави дека платниот промет што се врши преку АД Пошта Северна Македонија е стопиран и ќе се активира кога ќе биде потпишан договор со друга банка во законска процедура. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Фондот за осигурување на депозити: Депонентите во Еуростандард банка АД Скопје ќе бидат обештетени за своите депозити, но не повеќе од денарска противвредност од 30.000 евра по депозит

Објавено

на

Фондот за осигурување на депозити согласно Решението на гувернерот на Народна банка на Република Северна Македонија бр. 15 -20139/1 од 12 август 2020 година за укинување на дозволата за основање и работа на Еуростандард банка АД Скопје ги известува сите физички лица – депоненти на Еуростандард банка АД Скопје дека обесштетувањето по основ на вкупни депозити кои ги имаат во Банката ќе започне во рок од 20 дена и ќе се изврши во согласност со законските прописи. (more…)

Продолжи со читање

Популарно