Connect with us

Лични финансии

Зошто треба да ги штедам парите во банка?

Објавено

на

Проблемот е што криењето пари во вашиот дом е веројатно најлошото нешто што можете да направите. Затоа, банките нудат безбедно решение за штедење пари и е единствениот правилен начин каде треба да ги чувате парите.

Ако ги чувате парите дома ние нема да заработите никаква камата и инфлацијата ќе ги изеде вашите заштеди. Првата причина зошто не треба да се криете пари во вашата куќа е затоа што не заработувате камата за тоа. 0,00%. Ако парите ги чувате во банка, ќе заработувате минимум 1% на годишно ниво.

Може да ве ограбат дома. Во банката, ги имате сите видови на безбедност и заштита во случај на грабеж. Нема причина да се биде херој во банката, сите пари се заштитени. Кога си дома, речиси ништо од тоа не е. Значи, ако имате неколку илјади денари/евра/долари скриени дома, може да бидете во искушение да направите нешто глупаво во случај на провална кражба (или оган). Дури и да имате осигурување, не можете да докажете колку пари точно сте чувале дома, или се украдени или се изгорени.

Можете да заборавите каде сте ги скриле парите дома. Ужасната работа во врска со доброто криење е тоа што всушност ги криеме и од самите себе за да не ги потрошиме. Ако го ставите онаму каде што најмалку очекувате да ги најдете, шансите се дека ќе ги заборавите и никогаш нема да ги најдете се големи. Всушност, можеби дури и заборавате дека сте ги сокриле во вашата куќа на прво место, што значи дека никогаш нема да знаете да одите во потрага по нив.

Заради овие ризици, побезбедно е да се чуваат парите во банка и исклучиво таму. Да треба да имате пари во новчаникот, меѓутоа заштедените средства секогаш треба да се чуваат во банка.

Лични финансии

10 добро платени работни места со скратено работно време

Објавено

на

Живот значи да се живее. Постојат добар број на работни места со скратено работно време каде што се плаќа доволно за да се живее удобно и да се има некое екстра време за всушност уживате во себе. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Дали би ги довериле своите финансии на Google и Amazon наместо на банките?

Објавено

на

Речиси 60% од американските банкарски клиенти ќе размислат да ги пренесат своите пари на сметки што ги нудат познати компании, како што се интернет-продавниците, пребарувачите или продавниците со големи кошнички, иако немаат искуство со финансиски услуги, според една нова студија спроведена од Центарот за дигитална иднина на USC Annenberg – Школа за комуникација и новинарство. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

3 митови за кредитните картички во кои сите веруваме

Објавено

на

Кредитните картички, како и секој финансиски производ, изгледа дека создаваат одредена количина на анксиозност кај луѓето. Постојат митови и гласини кои се раширени околу тоа како да се потрошат пари со кредитна картичка и кога да се исплатат. За жал, некои од овие митови за кредитни картички може да му предизвикуваат на вашиот паричник – и вашиот кредитен рејтинг – повеќе штета отколку добро. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange