Connect with us

Лични финансии

Зошто вашето дете треба да има штедна сметка?

Објавено

на

Можеби веќе секој месец одвојувате средства за едукација, свадба,првиот автомобил или стан за вашето дете. Но сепак, тоа го правите на некоја од вашите сметки. Вашето дете треба да добие своја сметка за штедење во банка. Еве и зошто.

Тоа е причина да зборувате за пари.
Парите се тема која многумина од нас ја избегнуваат целосно. Можеби ќе ви биде тешко да разговарате, можеби мислите дека е невкусно да разговарате или можеби едноставно не ви се случува да разговарате со вашите деца за пари. Отворање на штедна сметка за вашите деца исто така може да отвори дискусија за пари; како да ги добиете, што да направите со нив и зошто е важно да ги зачувате.

Ако е моја, јас сум вклучен.
Бенџамин Френклин рече дека е најдобро “Кажи ми и заборавам. Научи ме и се сеќавам. Вклучи ме и јас учам “. Разликата меѓу тоа што одвојувате пари секоја недела за вашите деца и им давате своја сметка за штедење за да управуваат е значајна. Сè се менува кога тие се оние што ги предаваат парите.

Тоа е можност да се стекнат со доживотни навики.
Со охрабрување на нашите деца редовно да заштедат пари, ќе научат важна вештина што ќе ја имаат за цел живот. Развивање на навика за издвојување средства секој месец и разбирање дека понекогаш мора да почекате и да заштедите за да купите нешто се две основни вештини за управување со пари.

Нучете ги вашите деца да користат пари.
Ние сме суштества на навика и често се трудиме свесно или потсвесно да создадеме ситуација за себе, што е нашата верзија на нормално. Направете штедење да биде нормално за вашите деца.

Тие ќе ви се заблагодарат еден ден.
Исто како да научите да ги чистат забите и да ги користите вашите манири, штедењето е важна животна вештина. Дајте им на своите деца можност да започнат со вистинскиот пристап кон парите, тие ќе ви се заблагодарат за тоа подоцна.

Лични финансии

7 паметни начини за заштеда на пари за Нова година

Објавено

на

Радост, среќа… тоа се само два збора кои писателите ги користат кога сакаат да го опишат периодот што доаѓа. Но, има и сериозни финансиски импликации. Повеќето од нас, ќе потрошат поголема сума на пари за време на празниците. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Ако го “хакнеме„ Black Friday ќе успееме да заштедиме пари

Објавено

на

Додека продажбата на Black Friday веќе може да се викаат “Масивни попусти”, секогаш има повеќе што може да се стори за да се задржат парите цврсто во вашиот џеб. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Кредитна картичка – дар или проклетство?

Објавено

на

Кога работите да ја изградите или обновите вашата кредитна историја, како користите кредитна картичк е најважно пред сè. Важно е да го користите кредитот на вистинскиот начин да се изгради и одржува добар кредитен рејтинг. За жал, кредитни картички не доаѓаат со прирачник што ви кажува како да ги користите одговорно. Можеби веќесте научиле на потешкиот начин за опустошувачките ефекти од злоупотребата на кредитот, но никогаш не е предоцна да се започне одново. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange