Connect with us

Форекс

Зошто биткоинот стана “најдобар пријател” во време на криза?

Објавено

на

Светските економски експерти на биткоинот му ја дадоа титулата “фонд за катастрофи”, затоа што неговата побарувачка се зголемува како што светската економија запаѓа во криза.

Во 2016 година неговата цена порасна и се поставува прашањето дали во 2017 биткоинот ќе достигне рекордна вредност? Експертите велат дека е многу веројатно тоа да се случи.

 

Кога Грција во 2015 се закануваше дека ќе ја напушти ЕУ инвеститорите се повеќе вложуваа во дигитална валута. Истото се случи и кога Британија изгласа дека ќе ја напушти Европската унија, како и кога Доналд Трамп стана претседател на САД. Неодамнешните економски турбуленции во Кина, Индија, Венецуела доведоа до побарувачка на биткоинот.

 

Поради сето ова експертите биткоинот го именуваа како “фонд за катастрофи”. Плаќањето со биткоинот е без ризик, особено кога не сте сигурни што се случува со пазарот.

 

Кина е најголемиот “виновник” за растот на вредноста на биткоинот, а тоа е поврзано со падот на вредноста на кинеската валута.

 

Аналитичарите веруваат дека продолжувањето на економската несигурност во големите економии може да го направи биткоинот уште повреден во 2017 година и така би требало да го достигне историскиот максимум од преку 1.216 долари.

 

 

Форекс

Руската рубља ќе стане официјална валута во дел од украинските градови

Објавено

на

Градот Херсон во јужниот дел на Украина, за кој Русија тврди дека е под нејзина контрола, ќе премине кон користење на рубљата од 1-ви мај, објавија руски државни медиуми. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Доларот опасно му се приближува на еврото!

Објавено

на

Еврото утринава падна на најниско ниво во последните пет години од 1,05890 долари, откако руски „Газпром” соопшти дека ќе го прекине снабдувањето со гас за Полска и Бугарија. Падот под 1,06 долари за прв пат по пет години во однос на генерално силниот американски долар доаѓа поради зголемената загриженост околу енергетската безбедност и забавувањето на растот во Кина и Европа. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Злато има, но нема кој да го купи!?

Објавено

на

Започнувањето на конфликтот помеѓу Русија и Украина предизвика висок пораст на цената на нафтата, но покрај нафтата, висок пораст бележи и најблагородниот метал – златото. (more…)

Продолжи со читање


Популарно