Connect with us

Анализи

Златните резерви на моќните држави

Објавено

на

Ако ги рангираме топ 10 најдобрите централни банки во светот нема да забележиме голема промена од година во година. Но, тоа што ќе го забележиме како промена е големината на нивните резерви. Сепак, ниту една држава не може да го надмине САД.

Шест години по ред пак Русија е најголемиот купувач на злато, и нејзините резерви веќе надминуваат 220 тони, претекнувајќи ја Кина, која е на петтото место, покажува истражувањето GFMS Gold Survey.

Земјите со најголеми резерви на злато во првите месеци од 2018 година:

1. САД – 8133,5 тони / 75,2% од резервите на земјата;

2. Германија – 3371 тони / 70,6% од резервите на земјата;

3. Италија – 2451,8 тони / 67,9% од резервите на земјата;

4. Франција – 2436 тони / 63,9% од резервите на земјата;

5. Русија – 1909,8 тони / 17,6% од резервите на земјата;

6. Кина – 1.842,6 тони / 2,4% од резервите на земјата;

7. Швајцарија – 1040 тони / 5,3% од резервите на земјата;

8. Јапонија – 765,2 тони / 2,5% од резервите на земјата;

9. Холандија – 612,5 тони / 68,2% од резервите на земјата;

10. Индија – 560,3 тони / 5,5% од резервите на земјата;

Анализи

Зошто е многу важно здравственото – патничко осигурување

Објавено

на

За планирање на одмор е потребно време и пари. И покрај вашите добри намери, животот е непредвидлив и може да се најдете во тешка ситуација на непознато место. Затоа е важно да се чувствувате сигруно и безбедно дури и ако се случи најлошото. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Што да направите ако банкоматот ви ја ,,проголта” картичката!?

Објавено

на

Дали ви се случило банкоматот да ви ја “проголта“ картичката и во истиот момент да не знаете што да направите, а парите ви се повеќе од потребни? Или можеби сте ваделе пари од банкомат, парите ви се симнати од сметката, а банкоматот не ви ги исфрлил? (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Како Саудиска Арабија ќе ги одредува цените на својата нафта?

Објавено

на

Aramco го искористи просекот на цената на суровата нафта во Оман и Дубаи оценета од Platts од 1980-тите како бенчмарк.

Aramco, најголемата нафтена компанија во светот, ја менува основата на која ги поставува цените за своите азиски клиенти. Од средината на 1980-тите години, тој го користел просекот на цената на суровата нафта Оман и Дубаи оценета од Platts, специјализиран снабдувач на енергетски информации. Применува збир на попусти или премии за секоја од нејзините сурови оценки, за да даде збир на Официјални продажни цени (OSPs). Таа ги прилагодува овие фактори месечно во зависност од нејзиниот поглед на пазарот, обезбедувајќи дека ќе ја добие најдобрата можна цена додека сеуште е конкурентна за своите клиенти.

Кувајт, Ирак и Иран вообичаено го следат Aramco пред да постават сопствени ОСП.

Оман не тргуваше на Platts  во 2017 година или оваа година, додека Дубајската трговска берза (ДМЕ) тргуваше со околу 3.200 договори дневно оваа година. Aramco сега ќе се префрли од оценката Platts Oman за користење на цената на Оман цитиран на DME. Со седиште во Дубаи Меѓународниот финансиски центар, DME е заедничко вложување на КМЕ група, најголемиот светски фјучерс размена, Дубаи холдинг, Оман инвестициски фонд и голем број на големи банки и нафтени компании.

Aramco помина половина и пол, со користење на DME Оман цена и Platts проценка на цени во Дубаи. Ова може да ги задоволи традиционалистите во рамките на Aramco, но на крајот ќе биде поедноставно компанијата да се префрли само на користење на DME.

Овој потег треба да го следи пазарот подобро, оставајќи пари на маса, или преценување и борба за удел на пазарот. DME нуди договори за ширење (разлика) помеѓу суровата нафта на Оман, Брент (европски и главен меѓународен маркер) и разни нафтени продукти, овозможувајќи на рафинерите да ја заштитат нивната изложеност помеѓу влезовите и излезите. Како размена добива ликвидност, таа влегува во виртуозниот круг да стане попривлечна за трговците.

Оман ја цени продажбата на DME од нејзиното лансирање во 2007 година, а Дубаи ги усвои DME цените во 2009 година. Сега, каде што оди Aramco, ќе следат други. Ирачката организација за маркетинг на нафта минатата година размислуваше да се префрли на DME, но иако продаде некои вишок на товар преку аукцискиот систем на берзата, тој сè уште не го промени својот модел на цените. Adnoc постави нова трговска единица во април, и воопшто тестира нови пристапи во своите бизниси. Потегот за прифаќање на DME изгледа веројатно овде.

Бахреин Петролеум, само мал играч, веројатно ќе се согласи. Во Заливот,  Кувајт, Катар и Иран ке имаат простор за да одлучи.

Тоа не е само недостатокот на тргување на механизмот Platts  кој ја присили раката на Aramco. Во март, Шангајската меѓународна енергетска берза (INE) го лансираше првиот договор за фјучерси за сурова нафта во Кина. Како што напишав тогаш, овој потег беше неизбежен, со оглед на желбата на Пекинг за извесна контрола врз нејзината клучна увезена стока, но тоа беше грижа за извозниците на нафта од Блискиот Исток.

Договорот INE има неколку проблеми за трговците – особено деноминација во јуани, ограничувања на увозот на нафта во Кина и потчинетоста на договорот со императивите на Пекинг, кои се во насока на поевтино масло. Меѓународната, непристрасно регулирана, деноминирана валута, како што е DME, ќе биде препорачлива за повеќето не-кинески трговци.

Договорите на INE и DME, кои одразуваат слични основни суровини, треба тесно да се усогласат. Во пракса, INE често се тргува со попуст до DME, кога треба да биде најмалку 2,50 долари за барел погоре, овозможувајќи транспортни трошоци од Блискиот Исток до Кина.

Во мај и јуни, најголем афион во Азија, кинескиот Sinopec, објави дека ќе ги намали своите долгорочни купувања од Aramco за 40 %. Со вообичаените варијации дозволено само во опсег од плус или минус 10 %, Sinopec тврди пак дека цените на Aramco се премногу високи.

Кинеската државна фирма гледа можност за стекнување намалени тежини од Иран, како што се затегнуваат санкциите.

Ставот на Sinopec може да биде само предвкус на она што може да се случи, додека кинеската нафтена жедa отекува. Во 2015 година, Sinopec и PetroChina, најголемите кинески нафтени компании, беа обвинети за стегање на пазарот со купување скоро сите достапни Омански товари. Азија увезува околу 22 милиони барели сурова дневно, од кои Кина во април достигна рекордно високо ниво од 9,6 милиони барели. Земјите од Арапскиот залив колективно извезуваат околу 19 милиони bpd, а од овој 5 m bpd е саудиска сурова нафта во Азија, сега според новата методологија за цените.

Со растечката самодоволност на Северна Америка и долгорочно очекуваниот пад на европската побарувачка, Азија е клучен суров пазар.

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange