Connect with us

Останато

За 120 години роботите ќе ги преземат сите човечки работи

Објавено

на

Податоците од светското истражување кое беше спроведено од страна на експерти во областа на вештачката интелигенција и нејзиното учење покажаа дека треба да поминат 120 години пред роботите да ги преземат сите човечки работи, пренесува Би Би Си.

Според резултатите од истражувањето на Институтот за иднината на човештвото при универзитетот во Оксфорд, за преземање на половина од човечките работи на машините ќе им бидат потребни 45 години.

 

Во една студија на Институтот се заклучува дека вештачката интелигенција целосно ќе го промени транспортот, здравството, науката и финансиите.

 

Најголем број од испитаниците не веруваат дека развојот и примената на вештачка интелигенција ќе влијаат лошо врз човештвото, но половината рекле дека развојот мора да оди во насока на минимизирање на ризикот и опасноста.

Криптовалути

ММФ бара укинување на биткоинот како законско средство за плаќање во Ел Салвадор

Објавено

на

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го повика ЕЛ Салвадор да ја поништи одлуката биткоинот да стане легално сретство за плаќање. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во среда (26 јануари) започнува исплатата на јануарските пензии

Објавено

на

Владата на четвртата седница ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за јануари 2022 година и го задолжи Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 25 јануари 2022 година. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Централната банка на Русија со предлог целосно да се забрани издавање и употреба на криптовалути

Објавено

на

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пренесува руски „Комерсант“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно