Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Криптовалути

За четири години цената на биткоинот ќе достигне 250.000 долари

Објавено

на

Цената на биткоинот ќе достигне ниво од 250.000 американски долари, но неговиот статус како ”безбедно засолниште“ за инвеститорите би можело да почека малку подолго од предвиденото, истакна познатиот инвеститор на ризичен капитал Тим Дрејпер.

Во интервју за Yahoo Finance, Дрејпер го повтори своето предвидување дека биткоинот ќе достигне 250.000 американски долари до 2023 година. Меѓутоа, поради сегашните трендови, би можело да дојде до мало задоцнување за да се достигне на тоа ниво во реалноста.

”Биткоинот се консолидираше подобро отколку што мислев и претпоставував“, изјави Дрејпер во интервјуто, при што додаде: ”Мислев дека во овој момент ќе има многу повеќе конкуренти кои се навистина релевантни, но луѓето се консолидираа кон биткоинот бидејќи е децентрализиран“.

Дрeјпер е познат по своето предвидување на цената на биткоинот веќе подолго време. Моментално, тој верува дека временската рамка од четири години е доволна цената да достигне ниво од 250.000 долари.

”Цената на биткоинот ќе достигне до 250.000 долари до 2022 година или до првиот квартал од 2023 година“, изјави тој.

Криптовалути

Криптовалутата Libra под истрага на Европската Комисија

Објавено

на

Веста дека Фејсбук ќе создаде своја криптовалута, односно ќе подигне потполно независна платформа за дигитални плаќања, ја разбранува јавноста во политичкиот и бизнис секторот, односно ги заинтересира законодавците и регулаторите.  (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот ја губи вредноста поради слабата ликвидност

Објавено

на

Биткоинот ја намали својата вредност за 8%, спуштајќи се на петдневен минимум, а трговците и аналитичарите го препишуваат овој губиток на вредноста на техничко тргување во услови на слаба ликвидност.   (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Криптовалутата на Facebook – “Либра” ги загрозува другите криптовалути

Објавено

на

Истражувањата покажуваат дека веќе постои големо интересирање за новата валута од која се очекува да му конкурира на “Биткоин”, а покрај тоа што во компанијата е изгубено верувањето, барем кога е приватноста во прашање. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange