Connect with us

Останато

За само еден ден Илон Макс остана без 15 милијарди долари!?

Објавено

на

Основачот на „SpaceX” и „Tesla”, Илон Маск, повеќе не е најбогатиот човек во светот, откако за само еден ден изгуби 15 милијарди долари.

Акциите на неговата компанија „Tesla” во текот на вчерашниот ден се намалија за приближно 9 проценти, а падот продолжи и во текот на денешниот ден за дополнителни 4 проценти односно акцијата на производителот на електрични автомобили се намали за речиси 100 долари, а тоа резултираше со намалување на богатството на Илон Маск.

Големиот пад на акциите го симна од тронот Илон Маск, па сега повторно како најбогат човек во светот се рангира основачот на „Amazon”, Џеф Безос со богатство вредно 186,3 милијарди долари. На второто место е Илон Маск со богатство коешто во моментов е проценето на околу 183,4 милијарди долари, пренесува „Bloomberg“.

Падот на акциите на „Tesla”, најголем по оној во септември 2020 година, се случи откако Маск во саботата на „Twitter” соопшти дека главните криптовалути се преценети. По изјавата, вредноста на биткоинот, според информации на „Coindesk”, се намали за повеќе од 10 проценти и моментално вреди нешто повеќе од 47.000 американски долари.

Неодамна, биткониот достигна рекордна вредност достигнувајќи 58.300 долари, откако претходно „Tesla” објави дека во најпознатата криптовалута вложува 1.5 милијарди долари.

Останато

Комората на сметководители се придружува на протестот на ТУК

Објавено

на

Комората на сметководители години наназад реагира на репресивната улога на Министерството за финансии и неговата улога во уништувањето на сметководствената професија. Структури од Секторот за финансиски систем од ова министерство, наместо да ги извршуваат своите работните задачи во интерес на граѓаните, за што земаат плата, делуваат низ призма на исполнување на своите лични интереси притоа загрозувајќи ја егзистенцијата на 10.000 професионалци од дејноста. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Маск загуби 5,6 милијарди долари за еден ден по падот на акциите на „Tesla”

Објавено

на

Акциите на компанијата „Tesla” на Илон Маск забележаа пад по информацијата дека две лица загинаа во несреќа со електричен автомобил на компанијата во текот на изминатиот викенд, пишува списанието „Forbes”. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Просечна месечна нето-плата по вработен во февруари изнесува 27.948 денари

Објавено

на

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во февруари 2021 година, во однос на февруари 2020 година, изнесува 102.7. (more…)

Продолжи со читање
Популарно