Connect with us

Останато

За работа од дома следува пониска плата!?

Објавено

на

Вработените во „Google” би можеле да се соочат со намалување на платата доколку изберат да работат од дома поради пандемијата на корона вирусот, пренесува „Reuters“.

Агенцијата имала увид во калкулаторот на плата на „Google”. Станува збор за експеримент кој се одвива низ Силициумската долина, и која често поставува трендови кај другите големи работодавачи.

Компаниите „Facebook” и „Twitter” веќе ги намалија платите на вработените кои работат од дома и кои се преселија во области каде што трошоците за живот се пониски.

Сепак, алатката за плати на „Google” – која им овозможува на вработените да ги видат ефектите од преместувањето – сугерира дека вработените кои работат од дома, особено оние што патуваат на долги растојанија, може да се соочат со намалување на платите дури и ако не се преселат.

„Нашите пакети за компензација секогаш се одредуваа според локацијата и секогаш плаќаме најголеми суми на локалниот пазар врз основа на тоа од каде работи вработениот“, рече портпаролот на „Google”, додавајќи дека платите ќе варираат од град до град и од земја до земја.

Вработен во „Google”, кој побара да остане анонимен од страв од казна, обично патува во канцеларија во Сиетл од блиската област и ако работи со полно работно време од дома, најверојатно ќе се соочи со намалување на платата од околу 10 проценти.

Вработениот размислувал за опцијата да работи од далечина, но сепак одлучил да продолжи да оди во канцеларија, и покрај двочасовното патување на работа.

„Висината на намалувањето на платата е еднаква на зголемувањето што го добив со последното унапредување. Не вложив толку многу напор залудно да напредувам, за на крајот да се соочам со намалување на платата“, изјави тој.

Останато

Синдикатот на Халкбанк АД Скопје со општествено одговорна акција за донирање

Објавено

на

Во организација на Синдикатот на Халкбанк АД Скопје, вработените донираа облека, храна и постелнини за социјално ранливи семејства. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Економски факултет-Скопје свечено ги промовираше дипломираните студенти за академската 2022/2023 година

Објавено

на

Во Аулата на Економски факултет-Скопје се одржа свечената церемонија на која беа промовирани дипломираните студенти на прв циклус на студии за академската 2022/2023 година.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Реизбран Управниот одбор на КаСис АД

Објавено

на

Надзорниот Одбор на единствениот македонски процесор од областа на картичното работење, електронска трговија и сертифицирано биро за персонализација на картички КаСис АД повторно му ја даде довербата на актуелниот Управен одбор. г-ѓа Филомена Пљаковска – Аспровска, претседател и Главен извршен директор, г-ѓа Лидија Вучидолова – Богоевска, член и извршен директор и г-дин Дамјан Андоновски, член и извршен директор во наредните четири години ќе бидат на чело на компанијата која бележи континуиран раст во земјата и сигурно се пробива на пазарите во регионот.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно