Connect with us

Странски банки

За прв пат во историјата, Сантандер банка оствари загуба!?

Објавено

на

Шпанскиот банкарски гигант „Banco Santander“ соопшти дека нејзината нето добивка се намалила за 90% во четвртиот квартал на 277 милиони евра (333,45 милиони американски долари) во споредба со истиот квартал во 2019 година поради трошоците за преструктуирање, главно во Шпанија и поголемите резерви за надминување на влијанието од Ковид-19.

Аналитичарите очекуваа дека „Banco Santander“ ќе оствари просечна нето добивка од 411 милиони евра, иако проценките се движеа од 102 до 616 милиони евра.

Севкупно, „Banco Santander“ објави годишна нето загуба од 8,77 милијарди евра, што е за прв пат во историјата шпанската банка да пријави годишна нето загуба, откако издвои еднократни трошоци од 12,6 милијарди евра во вториот квартал, бидејќи пандемијата ги принуди да ги отпишат претходните аквизиции.

Што се однесува до исплатата на дивидендата за 2020 година, бордот на директори има намера да исплати парична дивиденда од 0,0275 евра по акција, што е максимално дозволено во согласност со лимитите утврдени од Европската централна банка (ЕЦБ) во својата препорака до банките во ЕУ објавена минатиот декември.

Странски банки

Светска банка го откажа извештајот Doing Business поради „местење“ на рангирањето

Објавено

на

Светската банка го откажа објавувањето на извештајот за регулативата за водењето бизнис во земјите ширум светот откако истрагата открила „непримерен притисок“ на челниците при составување на табелата и спорниот пласман на Кина но и на Саудиска Арабија, Обедиенетите Арапски Емирати и Азербејџан. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Србија издаде “зелена обврзница” на износ од една милијарда евра за прв пат во својата историја

Објавено

на

Со издавањето на зелената обврзница, Србија во четвртокот стана една од ретките европски земји и единствена европска земја надвор од Европската унија што издаде зелен инструмент, објави Народната банка на Србија, наведувајќи дека Србија реализирала две емисии на меѓународниот финансиски пазар.Еврообврзница во евра (двојна транша). (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

(ВИДЕО) Германската централна банка пере пари во вистинска смисла на зборот!?

Објавено

на

Кога банкнотите ќе се извалкаат, германската централна банка Бундесбанк, ги пере во вистинска смисла на зборат. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно