Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

За поврат на 600 денари ДДВ, едно лице треба да потроши 26.600 денари на сметки со 18% ДДВ

Објавено

на

Апликацијата „Мој ДДВ“ веќе ја поседуваат повеќе од 70 илјади граѓани кои од повратот на ддв заработиле над 150.000 евра преку скенирање на повеќе од 450 илајди фискални сметки.

Како што веќе е познато, првата исплата ќе биде во месец декември оваа година, а пресметките покажале дека за на едно лице да му бидат вратени 600 денари потребно е да потроши 26.600 денари на сметки со 18% ДДВ.

Поради строгите правила на „Епл“ и натаму апликацијата „Мој ДДВ“ не е достапна и за корисниците на „ајфон“. Се очекува апликацијата да биде достапна во секој момент на веб страницата на „Епл стор“. Мој „ДДВ“ се покажа како добра за што во првите денови била симната од 24.000 корисници, а очекувањата се да се користи од половина милион корисници.“ – рече Лукаревска.

Со почеток на проектот „Мој ДДВ“, кој во јавноста беше дочекан со различни коментари, се зголемил и бројот на пријави од граѓаните кои се однесувата на нерегуларности при издвање на фисклани сметки. Мислењето на граѓаните е поделено, дел од нив сметаат дека проектот ќе успее, дел се сомневаат дека ќе примат пари по основ на порат на ДДВ.

Останато

Услугите на Тиго Фајнaнс отсега уште подостапни за жителите на Гевгелија

Објавено

на

Со цел да биде уште поблиску до своите клиенти и да обезбеди врвно корисничко искуство во секој контакт со клиентите, Тиго Фајнанс ја проширува својата продажна мрежа, отворајќи ја денес новата, 18-та по ред филијала, во Гевгелија. Филијалата е лоцирана на ул. Слободан Митров-Данко бр.87. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Фирмите добија 196 милиони евра поврат на ДДВ во првото полугодие, за 20% повеќе од лани

Објавено

на

Преку 12 милијарди денари или 196 милиони евра се инјектирани во стопанството во првата половина од годинава, преку редовен и неселективен поврат на ДДВ кон фирмите. Согласно податоците на Министерството за финансии повратот на ДДВ кон фирмите заклучно јуни е поголем за околу 20% во однос на истиот период лани или за скоро 2 милијарди денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Започнува со работа фондот за школување и вработување на БЕФ

Објавено

на

Balkan Economic Forum (БЕФ) во соработка со веб-академијата Еверест и со финансиска поддршка на Sparkasse, го објави денес својот прв јавен повик за кофинансирање стручни студии во област на веб-развојот.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange