Connect with us

Останато

За време на пандемијата, богатите заработиле 434 милијарди долари

Објавено

на

Американски милијардери го зголемија своето богатство за 434 милијарди американски долари за време на пандемијата од Ковид-19 и затворањето на границите на САД во перодот од средината на март до средината на мај.

Основачите на „Amazon“, Џеф Безос и на „Facebook”, Марк Зукерберг, остварија најголеми придобивка.

Безос додаде 34,6 милијарди американски долари на своето богатство, додека пак Зукерберг го зголеми своето богатство за дополнителни 25 милијарди долари, се вели во извештајот на Американците за даночна праведност и програмата за нееднаквост на Институтот за политички студии.

Извештајот се заснова на податоците на „Forbes“ за повеќе од 600 милијардери кои го зголемиле своето богатство во периодот помеѓу 18 март и 19 мај, кога повеќето земји беа во изолација, пренесува „Business Info”.

Добивката на милијардерите покажува дека пандемијата на коронавирусот ги „награди” најголемите и технолошки најподготвените компании, дури и кога економијата и работната сила се соочуваат со најголема економска криза во поновата историја.

Според извештајот, нето-вредноста на американските милијардери се зголемила за 15% во текот на овие два месеци, од 2,948 милијарди долари на 3,382 милијарди долари.

Најголема добивка беше на врвот на пирамидата на милијардери, а најбогатите пет милијардери – Џеф Безос, Бил Гејтс, Марк Зукерберг, Ворен Бафет и Лери Елисон – остварија комбинирана добивка од 76 милијарди долари.

Илон Маск процентуално имаше една од најголемите придобивки, бидејќи неговата нето вредност скокна за 48 проценти за овие два месеци на 36 милијарди долари.

Богатството на Марк Зукерберг се зголеми за 46 проценти на 80 милијарди долари за два месеци. Богатството на Џеф Безос се зголеми за 31 процент на 147 милијарди долари.

Имаше и милијардери коишто остварија загуби во периодот на корона кризата, особено оние кои се занимаваат со угостителство и туризам.

Останато

Мухамед Хаџипази од Халкбанк АД Скопје е нов претседател на Надзорниот одбор на Комората на Северо-западна Македонија

Објавено

на

Мухамед Хаџипази, досегашен член на Надзорниот одбор на Стопанската комора на Северо-западна Македонија (СКСЗМ) е именуван за нов претседател на НО на Комората.  (more…)

Продолжи со читање

Останато

Лансирање на е-продавница за време на пандемија – како IQOS го претвори предизвикот во можност

Објавено

на

„Нашиот иницијален план беше да се лансира IQOS на нашиот пазар во почетокот на април, но како ситуацијата со пандемијата стануваше сé посериозна, увидовме дека пандемијата наметна многу побрзо привикнување на корисниците на дигиталните канали, со што стана јасно дека мора да се искористи времето од одложениот старт за да се подготви е-продавница и така со лансирањето на IQOS се започна и со онлајн продажба“. Ова го истакна Јана Дурнева, менаџер за дигитална поддршка и грижа за корисници на производи со намален ризик при Филип Морис Интернешнал на овогодинешната конференција за е-трговија, насловена „E-трговија & COVID-19: Предизвиците и можностите!“. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими: Со буџетот за 2021 година се обезбедува поголема поддршка за домашното стопанство

Објавено

на

За поддршка на инвестициите, конкурентноста, малите и средни претпријатија, домашниот туризам, како и целокупната област за економски развој во 2021 година се обезбедени за 4,5 проценти поени повеќе во однос на буџетот 2019 година, односно со буџетот за 2021 година 24% од расходите се наменети за економски развој, рече министерот за финансии Фатмир Бесими на комисиската расправа за буџетот во Собрание. (more…)

Продолжи со читање

Популарно