Connect with us

Останато

„Заштити се и заштити ги и другите” во време на Ковид 19

Објавено

на

Најбезбедно е луѓето да останат дома, но ако мора да излагате надвор или да одите во банка, треба да ги следат препораките од медицинските лица- оваа а најчестиот совет за заштита од пандемијата предизвикана од вирусот Ковид-19.

Поради новите мерки за ограничување на движењето, во полошкиот регион долги редици пред банките. Бројката на луѓе кои чекаат ред без социјална дистанца достигнува и до педесет лица.  За да се избегнат турканици и групирање луѓе, Уметничката акција „Заштити се и заштити ги и другите” изработена од група уметници, активисти, апелира граѓаните да ги посетуваат филијалите и експозитурите на банките само кога е неопходно и притоа да внимаваат на времето и ограничувањата за движење.

Групата активисти оттаму посочуваат дека во соработка со банките бараат решенија за да се надминат проблемите од деновиве, кога редици граѓани чекаа исплатата на пензии и социјална помош. Табли со пораките “Носи медицинска маска!“, “Мијте ги рацете!“, “Држете дистанца од 2 метри!“ се поставени пред банките во Тетово се со цел луѓето да да одржуваат лична хигиена, да стават маски и да држаат социјална дистанца.

Акцијата е изработена без никаков директен контакт на членовите на групата, односно е работена етапни и секвенцијално од страна на различни автори.

Компании

Едулактика ја организира првата крипто конференција “AML in Crypto World”

Објавено

на

Со огромна чест и задоволство ви ја најавуваме новата конференција “AML in Crypto World” организирана од страна на Едулактика во соработка со European Compliance Center. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ОДЛИЧНА ВЕСТ ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ – во тек е етапната исплата на октомвриските пензии

Објавено

на

Министерството за труд и социјална политика известува дека денеска 26.10.2021 год. (вторник) започна етапната исплата на октомвриските пензии. Пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Рокот за поднесување ДДВ-4 продолжен до 27 октомври

Објавено

на

Управата за јавни приходи го продолжи рокот за поднесување на ДДВ-04 пријавата за уште два работни дена, односно до 27 октомври (среда). (more…)

Продолжи со читањеПопуларно