Connect with us

Останато

Започна исплатата на парични средства од Мој ДДВ за првиот квартал во 2021 година – граѓаните ќе добијат околу 6,5 милиони евра

Објавено

на

Почна исплатата на поврат на ДДВ за првото тромесечје на 2021 година, односно се враќаат пари за скенирани сметки во јануари, февруари и март. Од Управата за јавни приходи информираат дека на граѓаните ќе им бидат исплатени вкупно 403,5 милиони денари или околу 6,5 милиони евра.

Во ова тромесечје граѓаните скенирале 67.255. 511 фискални сметки, а прометот изнесува 32.434.528.850 денари. Од УЈП информирааат дека граѓаните може да се информираат на своите кориснички профили на Е-ПДД за тоа до каде им е исплатата од МојДДВ за соодветното тримесечје, односно дали и кога е извршена исплатата, дали трансакциската сметка е во ред или е погрешна и како истата да ја коригираат за да се реализира исплатата.

Инаку во февруари имаше граѓани на кој им се исплати поголем износ, дел од нив ги вратија парите, а на останатите ќе им биде задржан износот со сегашната исплата.

Криптовалути

Централната банка на Русија со предлог целосно да се забрани издавање и употреба на криптовалути

Објавено

на

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пренесува руски „Комерсант“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Градоначалникот на Њујорк првата плата ја добива во криптовалути

Објавено

на

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс соопшти дека во петок ќе ја добие првата плата од своето работно место, и тоа не во долари, туку во криптовалутите Биткоин и Етериум, пренесува „Ал Џазира Балканс“. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Богатството на милијардерите за време на пандемијата се зголеми повеќе отколку во изминатите 14 години

Објавено

на

Двојно е зголемено богаството на десетте најбогати луѓе во светот од почетокот на падемијата со коронавирусот – од 700 милијарди долари на 1,5 илјади милијарди долари, или во просек 1,3 милијарди долари дневно, се наведува во извештајот на невладината организација „Оксфам”. (more…)

Продолжи со читање

Популарно