Connect with us

Останато

Загрижувачки пад на БДП на САД во вториот квартал на 2020 година

Објавено

на

Министерството за економија на САД објави дека падот на бруто домашниот производ во вториот квартал од оваа година изнесува 31,7 проценти на годишно ниво, со што минимално се ревидира проценката од минатиот месец за пад на БДП од 32,9 проценти.

И покрај минималното ревидирање, ова сèуште претставува убедливо најголемиот пад на американската економија откако американската влада започна да ги води овие статистички записи во 1947 година, пренесува „CNBC“.

Економијата на САД падна во рецесија во февруари.

Останато

Синдикатот на Халкбанк АД Скопје со општествено одговорна акција за донирање

Објавено

на

Во организација на Синдикатот на Халкбанк АД Скопје, вработените донираа облека, храна и постелнини за социјално ранливи семејства. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Економски факултет-Скопје свечено ги промовираше дипломираните студенти за академската 2022/2023 година

Објавено

на

Во Аулата на Економски факултет-Скопје се одржа свечената церемонија на која беа промовирани дипломираните студенти на прв циклус на студии за академската 2022/2023 година.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Реизбран Управниот одбор на КаСис АД

Објавено

на

Надзорниот Одбор на единствениот македонски процесор од областа на картичното работење, електронска трговија и сертифицирано биро за персонализација на картички КаСис АД повторно му ја даде довербата на актуелниот Управен одбор. г-ѓа Филомена Пљаковска – Аспровска, претседател и Главен извршен директор, г-ѓа Лидија Вучидолова – Богоевска, член и извршен директор и г-дин Дамјан Андоновски, член и извршен директор во наредните четири години ќе бидат на чело на компанијата која бележи континуиран раст во земјата и сигурно се пробива на пазарите во регионот.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно