Connect with us

Останато

Загрепската берза се повеќе го зголемува уделот во сопственоста на Македонската берза

Објавено

на

Загрепската берза (ЗСЕ) објави дека поседува 476 акции, што претставува удел од 17,05 проценти во Македонската берза (МСЕ).

„Загрепската берза (ЗСЕ) се стекна со дополнителни 199 обични акции, односно 7,13 проценти од основната главнина. Трансакцијата е целосно финансирана од сопствени средства на Загребската берза“, се вели во соопштението.

Не е именуван продавач или вредноста на трансакцијата, пренесува „СЕЕбиз”.

Пред ова купување, Загрепската берза поседуваше 277 акции или 9,92 отсто од капиталот на МСЕ.

Комисијата за хартии од вредност на Северна Македонија (КХВ) во средата соопшти дека го одобрила барањето на Загрепската берза за зголемување на учеството во Македонската берза до 30 отсто.

„СЕЕбиз” потсетува дека Загрепската берза ја купи Љубљанската берза во 2015 година.

Останато

Невработеноста во еврозоната на рекордно ниско ниво од 6,5 проценти

Објавено

на

Невработеноста во еврозоната падна на рекордно ниско ниво од 6,5 проценти во октомври, покажуваат бројките што ги објави „Евростат“, статистичката агенција на ЕУ. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Просечната плата во октомври во Црна Гора изнесувала 720 евра

Објавено

на

Просечната плата без даноци и придонеси во Црна Гора во октомври, според податоците на Управата за статистика (Монстат), изнесувала 720 евра и е за 0,3 проценти повисока од септември. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ЛЕСНО Е КОГА ИМАШ ИЗОБИЛСТВО НА ЗЛАТО – Гана набавката на нафта ќе ја плаќа во злато наместо во долари

Објавено

на

Владата на Гана работи на план да купува нафта со плаќање во злато наместо со долари, објави на Фејсбук, потпретседателот на државата Махамуду Бавумиа. (more…)

Продолжи со читање

Популарно