Connect with us

Останато

Забавен раст на вработеноста во ЕУ во третиот квартал

Објавено

на

Вработеноста во Европската унија и во еврозоната во третиот квартал се зголемила за 0,2% во однос на претходните три месеци, а растот на вработеноста забавил на годишна основа, покажуваат првите проценки на Европскиот завод за статистика.

Темпото на растот на вработеноста во двете области е за половина помал отколку во претходниот квартал, кога изнесуваше 0,4%, покажуваат пресметките на Евростат.

На годишно ниво, според прелиминарните проценки на Евростат, сезонски прилагодениот број на вработени во ЕУ се зголемил за 1,2% во третиот квартал, по 1,4% раст од април до јуни.

Во еврозоната бројот на вработени во периодот од јули до септември се зголемил за 1,3%, по 1,5% зголемување во вториот квартал.

Целосниот извештај со податоците за земјите-членки ќе биде објавен на 7 декември, објави Европскиот завод за статистика.

Останато

Во среда (26 јануари) започнува исплатата на јануарските пензии

Објавено

на

Владата на четвртата седница ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за јануари 2022 година и го задолжи Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 25 јануари 2022 година. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Централната банка на Русија со предлог целосно да се забрани издавање и употреба на криптовалути

Објавено

на

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пренесува руски „Комерсант“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Градоначалникот на Њујорк првата плата ја добива во криптовалути

Објавено

на

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс соопшти дека во петок ќе ја добие првата плата од своето работно место, и тоа не во долари, туку во криптовалутите Биткоин и Етериум, пренесува „Ал Џазира Балканс“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно