Connect with us

Странски банки

ЕЦБ ќе ја поддржи економијата до крајот на корона кризата

Објавено

на

Европската централна банка објави дека е подготвена да ја поддржи ликвидноста во Еврозоната сè додека не биде сигурна дека корона кризата е завршена, а Кристин Лагард им порача на владите дека мора да помогнат и да дадат поддршка за закрепнувањето на економијата.

Економската активност во Еврозоната се стабилизираше во последните неколку недели благодарение на олеснувањето на рестриктивните мерки за карантин и движење на населението, но неизвесноста околу брзината и обемот на закрепнувањето и понатаму останува огромна, изјави Лагард на онлајн конференција по редовната седница на ЕЦБ.

Управниот одбор на ЕЦБ ги задржа клучните каматни стапки на сегашното ниво, вклучително и каматната стапка за главни операции на рефинансирање од нула проценти и негативната каматна стапка на депозитите од 0,5 проценти.

На претходната седница, ЕЦБ ја зајакна својата поддршка за европската економија во корона кризата, зголемувајќи ја ликвидноста преку удвојување на вредноста на специјалната програма за откуп на обврзници (PEPP), на 1.350 милијарди евра.

Лагард изјави дека до крајот на јуни, Европската централна банка купила обврзници за повеќе од 360 милијарди евра.

„Програмата „PEPP” е ефикасна, соодветна и функционална. Ние не разгледавме никакви промени во однос на таа програма“, изјави Лагард на онлајн конференцијата.

Осврнувајќи ја инфлацијата, Лагард рече дека основната инфлација е намалена заради пониските цени на енергенсите. „Притисокот врз цените треба да остане многу пригушен заради големиот пад на БДП и придружните поизразени слабости во економијата“, додаде таа.

„ЕЦБ воведе итни вонредни мерки за ублажување на економската штета предизвикана од пандемијата на коронавирусот, но владите мора да помогнат со дополнителни фискални мерки“, истакна шефицата на ЕЦБ.

Лагард се осврна и на предлогот на Европската комисија за фондот вреден 750 милијарди евра за закрепнување на ЕУ од корона кризата.

„Важно е европските лидери брзо да постигнат договор за овој амбициозен пакет за закрепнување на економијата“, рече Лагард.

Странски банки

ЕБОР ја намали прогнозата за раст на македонската економија

Објавено

на

Европската банка за обнова и развој ја намали прогнозата за економски раст за Македонија за 0,3 проценти. Во последниот извештај за регионалните економски состојби, ЕБOР за Македонија ја намали прогнозата од 3% на 2,7% економски раст. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка: Со трговската диверзификација и отвореност до подобри работни места, поголем економски раст во Северна Македонија

Објавено

на

Недостигот на трговска диверзификација и концентрацијата на извозот ја ограничуваат улогата на трговијата во економијата на Северна Македонија, со стапки на раст континуирано под оние на ЕУ и другите земји од Западен Балкан. Доколку сака да создаде квалитетни работни места, да ја намали сиромаштијата и да го подобри животниот стандард на луѓето, економијата на земјата треба да стави поголем акцент на трговската диверзификација и отвореност, забележува меѓу другото новиот извештај на Светска банка, Стратегија за трговска политика 2.0 за Северна Македонија што беше презентиран денеска во Скопје. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Швајцарската централна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 0,75 процентни поени

Објавено

на

Швајцарската централна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 0,75 процентни поени, што е второ зголемување во претходните 15 години. (more…)

Продолжи со читање

Популарно