Connect with us

Странски банки

ЕЦБ ќе ги зголеми каматните стапки за половина процентен поен!?

Објавено

на

Креаторите на политиката на Европската централна банка (ЕЦБ) ќе разговараат дали да ги зголемат каматните стапки за повеќе од очекуваните 50 базични поени на нивниот состанок во четврток, изјавија за „Reuters” два извори со директно познавање на ситуацијата.

ЕЦБ се залага за зголемување на каматните стапки за да се скроти рекордно високата инфлација.

Изворите велат дека креаторите на политиката исто така се обидуваат да постигнат договор за спасување на задолжените земји како Италија на пазарот на обврзници – под услов да се придржуваат до правилата на Европската комисија за реформи и буџетска дисциплина.

Изворите, кои говореа под услов да останат анонимни, бидејќи размислувањата се приватни, додадоа дека дебатата дали да се зголемат стапките за 25 или 50 базични поени останува отворена.

Другите големи централни банки ги зголемуваат стапките за поголеми износи, како што се 75 или дури 100 базични поени, за да ја спречат растечката инфлација, зголемувајќи го притисокот врз ЕЦБ да стори повеќе.

Но, претстојната рецесија во еврозоната ги натера некои гувернери да бидат повнимателни во однос на задушувањето на растот. Портпаролот на ЕЦБ одби да коментира.

Еврото скокна во вторникот, откако „Reuters” првпат објави дека се разговарало за зголемување од 50 базични поени и последен пат порасна за 0,9% во однос на доларот на 1,0232 долари. Единствената европска валута накратко падна под паритет минатата недела.

Пораснаа и приносите на државните обврзници во еврозоната, при што двегодишниот репер на Германија сега е 1,329%.

ЕЦБ на 9 јуни по последниот состанок соопшти дека постепено ќе ги зголемува каматните стапки, веројатно за 25 базични поени во јули, со можен поголем потег во септември.

Странски банки

Најголемиот кредитор во Германија укинува 3.500 работни места!?

Објавено

на

Дојче банк (Deutsche bank) планира да скрати 3.500 работни места продолжувајќи го планот за намалување на трошоците за 2,5 милијарди евра до 2025 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Фатих Карахан е назначен за нов гувернер на Централната банка на Република Турција

Објавено

на

Досегашниот заменик-гувернер на Централната банка на Република Турција (ЦБРТ), Фатих Карахан е назначен за нов гувернер на Централната банка на местото на Хафез Гаје Еркан, која поднесе оставка од функцијата. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Европската инвестициска банка инвестира 49 милијарди евра во еколошки проекти

Објавено

на

Групацијата на Европската инвестициска банка (ЕИБ) минатата година инвестираше повеќе пари во проекти за климата и животната средина од кога било досега, изјави денеска во Брисел претседателката на ЕИБ, Надија Калвињо. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

https://austinpublishinggroup.com/a/judi-bola-euro-2024/ https://austinpublishinggroup.com/a/parlay/ https://austinpublishinggroup.com/a/judi-bola/ https://austinpublishinggroup.com/a/sbobet/ https://compendiumapp.com/comp/dominoqq/ https://bankarstvo.mk/wp-includes/bandarqq/ https://bankarstvo.mk/wp-includes/dominoqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/pkv-games/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/bandarqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/dominoqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/pkv-games/ https://austinpublishinggroup.com/group/bandarqq/ https://compendiumapp.com/comp/pkv-games/ https://compendiumapp.com/comp/bandarqq/ https://bankarstvo.mk/PCB/pkv-games/ http://compendium.pairserver.com/ http://compendium.pairserver.com/bandarqq/ http://compendium.pairserver.com/dominoqq/ http://compendium.pairserver.com/slot-depo-5k/ https://compendiumapp.com/app/slot-depo-5k/ https://compendiumapp.com/app/slot-depo-10k/ https://bankarstvo.mk/PCB/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/dominoqq/ https://austinpublishinggroup.com/group/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/slot77/ https://compendiumapp.com/ckeditor/judi-bola-euro-2024/ https://compendiumapp.com/ckeditor/sbobet/ https://compendiumapp.com/ckeditor/parlay/ https://sabriaromas.com.ar/wp-includes/js/pkv-games/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/pkv-games.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/bandarqq.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/dominoqq.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-thailand.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-depo-10k.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-kakek-zeus.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/rtp-slot.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/parlay.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/sbobet.html/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/pkv-games/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/bandarqq/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/dominoqq/ https://www.knowafest.com/files/uploads/pkv-games.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/bandarqq.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/dominoqq.html https://www.knowafest.com/files/uploads/slot-depo-5k.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/slot-depo-10k.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/slot77.html/