Connect with us

Останато

ЕЦБ ја запира програмата за квантитативно олеснување

Објавено

на

Европската централна банка најави дека планира да ја сопре програмата за квантитативно олеснување со која ја стимулираше европската економија.

Во рамките на оваа програма ЕЦБ откупи акции и обврзници во вредност од 2,5 трилиони евра.

Програмата за квантитативно олеснување досега беше продолжувана неколку пати, но доколку нема ново продолжување, треба да заврши во септември.

Но, одлуката сеуште не е дефинитивно донесена и според Ројтерс се очекува таа да се донесе кон крајот на јуни или почетокот на јули, што е прилично доцна во однос на терминот кога завршува програмата. Сепак, не е возможно порано да се донесе одлуката, бидејќи ЕЦБ не може да предвиди како ќе се одвива состојбата со најавеното американско воведување на царини за повеќе разни производи.

Останато

Во Солун Самит за перспективата и соработката на Западен Балкан

Објавено

на

Во организација на Федерацијата на индустрии од Северна Грција, денес и утре во Солун ќе се одржи третиот „Thessaloniki summit“, кој оваа година е под наслов „Европската перспектива, поврзаноста, индустрискиот развој и соработката на Западен Балкан“. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Пад на вредноста на фунатата и акциите на Лондонската берза по серија оставки во Британската Влада

Објавено

на

Вредноста на фунтата утрово на Лондонската берза е намалена за повеќе од 1,0% во однос на доларот и еврото, а цените на акциите се намалуваат по информациите за оставки на британски министри поради нацрт-договорот за Брегзит. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Легард: Централните Банки треба да размислат за издавање дигитални валути

Објавено

на

Шефицата на Меѓународниот монетарен фонд, Кристин Лагард, рече дека централните банки ширум светот треба да размислат за издавање дигитална валута. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange