Connect with us

Странски банки

ЕЦБ: САД ќе биде голем губитник од трговската војна

Објавено

на

САД ќе биде голем губитник од трговската војна со другите земји, покажува симулацијата од страна на Европската централна банка (ЕЦБ).

Студијата на ЕЦБ ги испитува резултатите од увозните давачки од 10 отсто наменети за увозните производи и релативните реципрочни мерки од страна на засегнатите земји, објави „Ројтерс“.

„Пресметките покажуваат дека нето-извозната позиција на САД ќе се влоши значително“, рече банката. „Со овој модел, американските компании ќе инвестираат помалку и ќе ангажираат помалку работници, што ќе има негативно економско влијание“.

ЕЦБ предвидува дека економскиот раст на САД ќе се намали за повеќе од 2 процентни поени поради одговорите на другите земји.

Меѓународниот монетарен фонд очекува економијата на САД да порасне за 2,9% во оваа година и следната година од 2,7%. За споредба, Кина ќе забележи економски раст, зголемувајќи го својот извоз во оние земји кои веќе ги спроведуваа американските производи.

Во исто време, глобалната трговија ќе забележи пад од 3%.

Моделот на ЕЦБ е целосно теоретски, не ја покажува моменталната состојба на трговија.

Како што беше јасно на почетокот на минатата недела, САД наметнаа 10 отсто давачки за кинескиот увоз за 200 милијарди долари, што ќе се зголеми на 25 отсто по крајот на годината. Пекинг одговори со 60 милијарди американски долари во американски долари.

Претседателот Трамп веќе наметна царина за увоз на челик и алуминиум од Европа, со цел да им дозволи на европските автомобилски производители да го прошират својот бизнис во САД, со што ќе го потиснат локалното производство во САД.

Странски банки

ОТП банка ја презема бугарската подружница на Сосиете Женерал

Објавено

на

Врз основа на купопродажниот договор потпишан на 1 август 2018 година, реализирана е трансакција во која ДСК банка, членка на ОТП група се стекна со 99,74% удел во Сосиете Женерал Експресбанк, бугарската подружница на Сосиете Женерал групацијата. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Кина вбризга рекордни 83 милирди долари во банкарскиот систем

Објавено

на

Централната банка на Кина инјектираше 560 милијарди јуани (83 милијарди долари) во домашниот банкарски систем, што е рекорден износ вбризган во банкарството за еден ден, оценува каналот „CNBC“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Сметки за режиски трошоци во Србија ќе се плаќаат преку “СИСТЕМ ЗА ПРЕПОЗНАВАЊЕ ЛИЦА”

Објавено

на

Граѓаните на соседна Србија од март годинава ќе имаат можност да ги плаќаат тековните сметките преку систем за препознавање лице (face recognition), најави за Танјуг гувернерот на НБС, Јоргованка Табаковиќ.

Народната банка на Србија планира во првиот квартал од 2019 година да ја воведе оваа нова услуга, која е дел од решението за инстант плаќања, чија имплементација започна во октомври минатата година.

“Ќе биде можно преку скајп или визуелна идентификација на клиентот да се реализира плаќањето”, вели Гувернерката.

“Тоа ќе биде навистина револуционерна иновација како дополнување на инстант плаќањето. Иако сме подготвени со тимот да стартуваме веднаш, сепак ќе почекаме да помине евалуацијата за напредокот на Србија во поглед на спречување перење пари за да бидеме сигурни дека оваа нова услуга може да се пушти за користење”.

Конкретен датум кога граѓаните ќе имаат можност да започнат со користење на оваа услуга ќе се знае по состанокот на MANIVAL (Европски комитет за спречување перење пари и финансирање тероризам) кој ќе се одржи на 23. јануари.

На состанокот ќе се анализира напредокот на Србија во примената на сите правила поврзани со перење пари, а доколку ставот на оваа институција биде позитивен, плаќањето преку препознавање на лице може да биде пуштен во употреба веќе во февруари.

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange