Connect with us

Странски банки

ЕЦБ: Низок е ризикот од зараза со коронавирус преку банкноти

Објавено

на

Како би ја намалила загриженоста поради можни контаминирани банкноти, Европската централна банка (ЕЦБ) започна со истражување во голем број на високорангирани европски лаборатории како би го проценила однесувањето на коронавирусот на различни површини.

Резултатите покажуваат дека вирусот може многу полесно да преживее на површините од не’рѓосувачки челик отколку на банкнотите, со стапка на преживување приближно 10 до 100 пати повисока во првите неколку часа по контаминирањето. Другите анализи покажуваат дека е многу потешко да се пренесе вирусот од порозни површини како банкнотите отколку од мазни површини како што е пластиката.

„Банкнотите не претставуваат особено значителен ризик од инфекција во споредба со другите типови површини со кои луѓето доаѓаат во контакт во нивниот секојдневен живот. Сепак, нашата соработка со научните лаборатории ќе продолжи и во наредните недели за да се одржи довербата на јавноста во безбедноста на банкнотите“, велат од Европската централна банка (ЕЦБ).

Странски банки

Банките во Србија и годинава нема да исплаќаат дивиденда, како ќе постапат домашните банки?

Објавено

на

Банките кои работат во соседна Србија нема да можат да им исплатат дивиденда на своите акционери ниту оваа година, бидејќи важноста на Договорот склучен од НБС и комерцијалните банки минатата година е продолжена со цел да се зачува стабилноста на финансискиот систем во пандемијата, објасни централната банка. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Арчибалд Кремсер, членот на УО на НЛБ: Сигурни сме дека ќе бидеме водечка банкарска групација во регионот

Објавено

на

Неодамна назначениот Управен одбор на Комерцијална банка а.д. Белград се состана на 5 јануари на својата прва седница откако НЛБ д.д. успешно го комплетираше преземањето на Комерцијална банка на 30-ти декември 2020 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Хакирана Централната банка на Нов Зеланд

Објавено

на

Централната банка на Нов Зеланд беше мета на хакери, кои како што беше објавено, веројатно успеаја да добијат приватни податоци на дел од корисниците, но и на самата банка. (more…)

Продолжи со читање

Популарно