Connect with us

Странски банки

ЕЦБ мора да ги задржи монетарните поттикнувања бидејќи кризата се уште не е мината

Објавено

на

Европската централна банка (ЕЦБ) мора да го задржи приливот на монетарни поттикнувања, бидејќи економијата во еврозоната и натаму е под влијание на пандемијата и покрај поинтензивните вакцинации, изјави денеска претставникот на ЕЦБ, Јанис Стурнарас.

Гувернерот на грчката Централна банка во ексклузивно интервју за „Reuters” изјави дека економското закрепнување останува кревко и дека во отсуство на докази што укажуваат на период на висока инфлација во догледна иднина, за ЕЦБ е прерано да го забави итното купување обврзници .

„Вакцинацијата е забрзана, но се уште има ограничувања на патувањата, така што не можам да кажам дека опасноста помина”, рече Стурнарас.

Со оглед на прогнозата за инфлација, која во следните години треба да остане под поставената цел од ЕЦБ – од два процента, Стурнарас поддржува продолжување на програмата за итни набавки на ЕЦБ поради пандемијата (ПЕПП) вредна 1.850 милијарди евра според сегашната динамика.

„Во моментов не гледам никаква причина за каква било промена на темпото на ПЕПП”, рече тој.

Останато

Домаќинствата во земјите од еврозоната продолжуваат да го зголемуваат задолжувањето во банките!

Објавено

на

Домаќинствата во еврозоната продолжија брзо да позајмуваат од банките минатиот месец, привлечени од ниските каматни стапки и економското закрепнување од пандемискиот пад, покажаа во вторникот податоците на Европската централна банка (ЕЦБ). (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Џенет Јелен: Банките да мобилизираат капитал за борба против климатските промени

Објавено

на

Американската министерка за финансии Џенет Јелен им порача на лидерите на Светска банка и другите развојни банки да смислат конкретни планови за мобилизирање на значително поголем капитал за борба против климатските промени и намалување на емисиите на стакленички гасови. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Швајцарскиот банкарски гигант UBS им овозможува на вработените хибриден начин на работа

Објавено

на

Швајцарскиот банкарски гигант „UBS” одлучи да дозволи дури две третини од своите вработени трајно да работат на хибридниот ангажман. (more…)

Продолжи со читање


Популарно