Connect with us

Странски банки

ЕЦБ ги комплетира банкнотите од серијата “Европа”

Објавено

на

Европската централна банка (ЕЦБ) почна постепено да ја воведува новата серија “Европа”  на Евро банкнотите во текот на изминативе неколку години, а планира истата да ја комплетира до крајот на тековнава 2019-та година.

Четирите први банкноти од новата серија со апоени од 5, 10, 20 и 50 евра, започнаа да циркулираат во 2013, 2014, 2015 и 2017 година, респективно. Изгледот на новите банкноти од 100 и 200 евра беше промовиран на 17 септември 2018 година, а ќе започнат да циркулираат на 28 мај 2019 година. Со нов ќе се комплетира издавањето на серијата “Европа”.

Претходно, ЕЦБ објави Одлука за ставање крај на издавањето на апоени од 500 евра, која беше донесена уште во мај 2016 година. Сепак, банкнотите од 500 евра сеуште активно се користат и секогаш ќе ја задржат својата вредност и можат да се разменуваат во национална централна банка на еврозоната во секое време.

Една од главните причини за донесување на одлуката за престанок на издавањето на апоени од 500 евра беше поради податокот дека банкнотите од ваква вредност активно се користат во перење и финансирање на тероризам, а многу ретко се користат од обичните граѓани на еврозоната. Не случајно овие деноминации во европските медиуми се нарекуваат “парите на Осама бин Ладен” – со името на лидерот на терористичката организација Ал-Каеда.

Серија “Европа”

Новите банкноти се нарекуваат серија “Европа”, бидејќи две од нивните безбедносни карактеристики содржат портрет на Европа. Гигура од грчката митологија беше вклучена во новите евро банкноти бидејќи има очигледна врска со континентот Европа и исто така дава човечки допир на банкнотите. Сликата на Европа била земена од вазна која е изложена во музејот Лувр во Париз.

 

Зошто нова серија на банкноти?

ЕЦБ и националните централни банки на Еврозоната се одговорни за интегритетот на евро банкнотите. Затоа тие донесоа одлука за имплементација на втора серија евро банкноти со значително подобрени безбедносни карактеристики што ја гарантираат безбедноста на банкнотите и ја одржуваат довербата на јавноста во валутата.

 

Странски банки

Кина вбризга рекордни 83 милирди долари во банкарскиот систем

Објавено

на

Централната банка на Кина инјектираше 560 милијарди јуани (83 милијарди долари) во домашниот банкарски систем, што е рекорден износ вбризган во банкарството за еден ден, оценува каналот „CNBC“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Сметки за режиски трошоци во Србија ќе се плаќаат преку “СИСТЕМ ЗА ПРЕПОЗНАВАЊЕ ЛИЦА”

Објавено

на

Граѓаните на соседна Србија од март годинава ќе имаат можност да ги плаќаат тековните сметките преку систем за препознавање лице (face recognition), најави за Танјуг гувернерот на НБС, Јоргованка Табаковиќ.

Народната банка на Србија планира во првиот квартал од 2019 година да ја воведе оваа нова услуга, која е дел од решението за инстант плаќања, чија имплементација започна во октомври минатата година.

“Ќе биде можно преку скајп или визуелна идентификација на клиентот да се реализира плаќањето”, вели Гувернерката.

“Тоа ќе биде навистина револуционерна иновација како дополнување на инстант плаќањето. Иако сме подготвени со тимот да стартуваме веднаш, сепак ќе почекаме да помине евалуацијата за напредокот на Србија во поглед на спречување перење пари за да бидеме сигурни дека оваа нова услуга може да се пушти за користење”.

Конкретен датум кога граѓаните ќе имаат можност да започнат со користење на оваа услуга ќе се знае по состанокот на MANIVAL (Европски комитет за спречување перење пари и финансирање тероризам) кој ќе се одржи на 23. јануари.

На состанокот ќе се анализира напредокот на Србија во примената на сите правила поврзани со перење пари, а доколку ставот на оваа институција биде позитивен, плаќањето преку препознавање на лице може да биде пуштен во употреба веќе во февруари.

Продолжи со читање

Странски банки

Џим Јонг Ким се повлече од функцијата претседател на Светска банка

Објавено

на

Претседателот на Светската банка Џим Јонг Ким ја напушта функцијата на 01 февруари, се наведива во соопштението од СБ. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange