Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Странски банки

ЕЦБ ги зголемила трошоците за надзор на банките за 21%

Објавено

на

Европската централна банка ги зголемила трошоците за надзор на банките за 21%, како одраз на повисоките трошоци за подготовка за Брегзит, според соопштението на оваа институцијата.

ЕЦБ оваа година ќе наплати 576 милиони евра, што претставува зголемување во однос на 475 милиони евра од претходната година, при што најмногу ќе платат најголемите кредитори кои директно ги надгледува ЕЦБ.

“Зголемувањето на процентните трошоци главно го одразува зголемувањето на бројот на вработени за банките кои се преселени или растат како резултат на повлекувањето на Велика Британија од ЕУ (Брегзит) и соодветните подготвителни проценки”, образложила од ЕЦБ.

Зголемувањето, исто така, ги одразува трошоците за надзор кои биле поголеми од минатата година, што довело до тоа ЕЦБ за надзор на банките имала дефицит во 2018 година.

Странски банки

Поради овие 5 причини богатите ги штедат своите пари во швајцарските банки

Објавено

на

Знеме дека швајцарските банки се најсигурни во светот. Кога и да прочитате за некоја банкарска измама или сериозен банкарски скандал, скоро никогаш нема да сретнете швајцарска банка вмешана во нешто нелегално. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Deutsche Bank размислува за додавање проблематични средства во “лошата банка”

Објавено

на

Високи официјални претставници на Deutsche Bank разговарале за додавање на проблематични средства вредни милијарди евра, ако банката успее да ги продаде оние кои сега се во „лошата банка“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Кристин Лагард доби поддршка од ЕП во трката за претседателското место на ЕЦБ

Објавено

на

Европскиот парламент ја потврди номинацијата на Кристин Лагард за нова претседателка на Европската централна банка, за мандат од осум години. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange