Connect with us

Останато

ЕУ ќе спасува банки блокирајќи приватни сметки

Објавено

на

Земјите од ЕУ сакаат да преземат мерки со кои ќе им се овозможи привремено да ги блокираат банкарските сметки на граѓаните кои повлекуваат пари од нив, за да се спречи одлив на средства од банките кои се во неволја.

Овој потег има за цел да ги спаси ослабнатите банки, но критичарите велат дека тоа би можело да ја загрози довербата и можеби дури и да го забрза повлекувањето на средствата по првите гласини дека банката е во неволја.

 

Предлогот, кој е актуелен од почетокот на годината, доаѓа два месеци по одливот на депозити од банката „Popolare“ кои придонесоа за колапсот на овој шпански кредитор.

 

Исто така, доаѓа во време на остри спорови меѓу европските земји во однос на решавањето на прашањето на проблематичните банки, речиси една деценија по финансиската криза која ја принуди Европската централна банка (ЕЦБ) да испечати милијарди евра за да спречи пролонгирање на кризата. Расправата за овој предлог е планирана за септември.

Останато

Растат онлајн купувањата од странство кон домашните е-трговци!

Објавено

на

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ ги анализираше објавените податоци од Народната Банка на Република Северна Мкаедонија, кои се однесуваат на број и вредност на реализирани е-трансакции со странски платежни картички кон домашни е-трговци со цел да даде слика каде најчесто имателите на картички од странство купувале онлајн во Македонија во текот на 2021 година. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими: Ребаланс за заздравување на економијата и поддршка на граѓаните и стопанството

Објавено

на

Нови дополнителни 76 милиони евра за мерки за заштита на стандарот на граѓаните и поддршка на стопанството се обезбедуваат со ребалансот на Буџетот, како средства за заштита или резерва и во случај на потреба ќе влезат во нов пакет мерки. Се обезбедуваат и дополнителни 52 милиони евра за субвенции за земјоделците, информираше денеска министерот за финансии Фатмир Бесими. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ММФ: Украина може да ја избегне хиперинфлацијата, најважен е тајмингот на помошта

Објавено

на

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска изјави дека „станува пооптимистична” дека договорот меѓу седумте најголеми светски економии од Г7 за обезбедување нови буџетски средства за Украина ќе и помогне на земјата да избегне хиперинфлација. (more…)

Продолжи со читање


Популарно