Connect with us

Странски банки

ЕУ ќе одмрзне дел од средствата на руските банки?

Објавено

на

Европската унија е подготвена да одмрзне дел од средствата што ги поседуваат руските банки под санкции за да дозволи трансакции за трговија со храна и ѓубрива.

Тоа го објави „Reuters”, повикувајќи се на нацрт-документ, пишува „Спутник“.

Покрај тоа, Брисел наводно има намера да го олесни извозот на храна од руските пристаништа, чии услуги се суспендирани поради западните санкции.

Според податоците на Организацијата за храна и земјоделство на ОН, во 2021 година Русија и Украина беа меѓу водечките светски извозници на различни видови главна храна, вклучувајќи пченица и пченка, додека Русија беше и водечки извозник на ѓубрива.

Европската унија воведе шест пакети санкции против Русија од почетокот на конфликтот со Украина. Санкциите вклучуваат финансиски и банкарски ограничувања.

Странски банки

ЕБОР ја намали прогнозата за раст на македонската економија

Објавено

на

Европската банка за обнова и развој ја намали прогнозата за економски раст за Македонија за 0,3 проценти. Во последниот извештај за регионалните економски состојби, ЕБOР за Македонија ја намали прогнозата од 3% на 2,7% економски раст. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка: Со трговската диверзификација и отвореност до подобри работни места, поголем економски раст во Северна Македонија

Објавено

на

Недостигот на трговска диверзификација и концентрацијата на извозот ја ограничуваат улогата на трговијата во економијата на Северна Македонија, со стапки на раст континуирано под оние на ЕУ и другите земји од Западен Балкан. Доколку сака да создаде квалитетни работни места, да ја намали сиромаштијата и да го подобри животниот стандард на луѓето, економијата на земјата треба да стави поголем акцент на трговската диверзификација и отвореност, забележува меѓу другото новиот извештај на Светска банка, Стратегија за трговска политика 2.0 за Северна Македонија што беше презентиран денеска во Скопје. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Швајцарската централна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 0,75 процентни поени

Објавено

на

Швајцарската централна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 0,75 процентни поени, што е второ зголемување во претходните 15 години. (more…)

Продолжи со читање

Популарно