Connect with us

Странски банки

ЕУ исклучи седум руски банки од системот СВИФТ, но ја нема најголемата Сбербанк

Објавено

на

ЕУ потпиша одобрение за исклучување на седум руски банки од платежниот систем СВИФТ, вклучувајќи ја „ВТБ банка”, но на листата ја нема најголемата, „Сбербанк”. Освен „Сбербанк” на листата ја нема ни „Газпромбанк”, трет по големина кредитор во Русија, кој е тесно поврзан со енергетскиот сектор.

Банката „Откритие”, „Новикомбанк”, „Промсвјазбанк”, „Росија банка”, „Совкомбанк” и „ВЕБ” ги сочинуваат останатите шест банки на листата.

Исклучувањето на Русија од СВИФТ се смета за „нуклеарна опција“, бидејќи тоа би ги направило плаќањата речиси невозможни, освен преку застарени методи како факс.

Иако постои растечки политички моментум за посилен став, отсуството на „Сбербанк” и „Газпромбанк” од списокот покажува дека сè уште постои загриженост за потенцијалните економски реперкусии.

Списокот е изнесен од Комисијата по консултации со САД, рече еден од дипломатите.

За тоа беше разговарано во вторникот на состанокот на амбасадорите на ЕУ. Дебатата се фокусираше на списокот на банки, при што Полска се обидува да го прошири, велат дипломатите.

Според еден од дипломатите, „Полска би сакала тоа да биде поамбициозно“.

Странски банки

Дали конечно турската централна банка ќе ја зголеми основната каматна стапка со цел намалување на енормната инфлација!?

Објавено

на

Комитетот за монетарна политика на турската централна банка на 18 август ќе одлучи дали ќе ја промени главната каматна стапка, пренесува турската државна телевизија „ТРТ Хабер”. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Русија почнува со етапно пуштање на својата дигитална рубља

Објавено

на

Централната банка на Русија откри дека започнала со тестирање на својот проект за дигитална рубља и дека ќе биде претставен со нови функции од 2023 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Добивката на најголемата европска банка се намали за 15 проценти во првото полугодие на 2022 година

Објавено

на

Најголемата европска банка „HSBC Holdings” објави пад на профитот од 15 проценти во првото полугодие, бидејќи резервите за покривање на потенцијалните загуби од кредитите значително го надминаа растот на нето каматниот приход. (more…)

Продолжи со читање


Популарно