Connect with us

Останато

ЕУ доби право да воведува царини за американските производи

Објавено

на

Европската унија доби право да воведе царински давачки за увоз на американски производи во вредност од четири милијарди долари.

Одобрението стигна од Светската трговска организација (СТО) како одговор на нелегалното субвенционирање на американскиот производител на авиони Боинг. Нелегално субвенционирање се смета секое давање пари за кои од примателот на државна помош се бара да исполни одредени извозни цели или да користи домашни суровини наместо увезени. Нелегалното субвенционирање, по дефиниција, ја нарушува конкуренцијата на слободниот пазар и затоа Светската трговска организација (СТО) е строго против негова употреба.

Сепак, Америка не е единствената на обвинителна клупа поради ваквите „стимулации“. Тие се исто така присутни во ЕУ, идентично како и САД, во производството на авиони. Затоа минатата година СТО одобри воведување царински давачки за официјални производи во вредност од околу 7,5 милијарди долари на официјален Вашингтон, исто така поради нелегални субвенции, но во нивниот случај за Ербас. Вчерашното одобрување на царините за американските производи е само противмерка.

Овој спор меѓу ЕУ и САД трае веќе 16 години. Тие се обвинуваат едни со други дека помагаат во сопствената грижа со недозволени субвенции.

Останато

Во среда (26 јануари) започнува исплатата на јануарските пензии

Објавено

на

Владата на четвртата седница ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за јануари 2022 година и го задолжи Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 25 јануари 2022 година. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Централната банка на Русија со предлог целосно да се забрани издавање и употреба на криптовалути

Објавено

на

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пренесува руски „Комерсант“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Градоначалникот на Њујорк првата плата ја добива во криптовалути

Објавено

на

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс соопшти дека во петок ќе ја добие првата плата од своето работно место, и тоа не во долари, туку во криптовалутите Биткоин и Етериум, пренесува „Ал Џазира Балканс“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно