Connect with us

Криптовалути

ЕРАТА НА КРИПТОВАЛУТИТЕ ВО ПОЛН ЕК – По биткоинот и Етериумот достигна историски максимум!

Објавено

на

Биткоинот се искачи на највисоко ниво за две и пол недели, а Етереумот постигна нов рекорд бидејќи вредноста на криптовалутите расте поради бранот добри вести во индустријата и стравувањата од инфлација.

Биткоинот се искачи на својот историски максимум и ја надмина границата од 68.000 долари, а тоа темпо го следеше и втората најпозната криптовалута, етериумот, достигнувајќи рекордно високо ниво од 4.830 долари.

Етерумот порасна за 57 проценти од почетокот на октомври, а биткоинот за околу 50 проценти, бидејќи инвеститорите го поздравија минатомесечното лансирање на американскиот биткоин фонд, со кој се тргува на берзата, и бараа изложеност на класа на средства кои понекогаш се сметаат за заштита од инфлација.

„Падот на реалните приноси додека трговците се подготвуваат за инфлација придонесува за атрактивноста на средствата како што се златото и криптовалутите без купони”, изјави за „Reuters” Кајл Рода, аналитичар во „IG Markets”, додавајќи дека расположението во секторот е исто така добро.

„Финансиските институции сакаат да бидат дел од него, регулаторите не сакаат премногу да го ограничуваат“, рече тој. „Речиси ја поминавме пресвртната точка, каде што тој е дел од системот и ќе биде многу, многу тешко да се извади”.

Во последниве недели, најголемата австралиска банка соопшти дека ќе понуди тргување со криптовалути на поединци, властите во Сингапур звучеа позитивно во однос на класата на средства, а поддршката доби и излевање на позитивно расположение за акциите.

Минатата недела, новоизбраниот градоначалник на Њујорк, Ерик Адамс, рече дека ќе ги земе првите три плати во биткоини и ја навести својата намера да го направи својот град „центар на индустријата за криптовалути“ по слично ветување на градоначалникот на Мајами.

Криптовалути

ЦРНА НЕДЕЛА ЗА КРИПТОВАЛУТИТЕ – Биткоинот на најниско ниво од јануари

Објавено

на

Биткоинот во текот на вчерашниот ден падна на најниско ниво од јануари, бидејќи падот на берзите продолжува крајно негативно да влијае и на криптовалутите, чие тргување ги следи таканаречените поризични средства, како што се акциите на технолошките компании. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Нексо и Мастеркард ја претставија кредитната картичка базирана на криптовалути

Објавено

на

Дигиталната компанија за трговија и кредити со криптовалути „Nexo” објави дека во соработка со глобалната компанија за картички „Mastercard”, во Европа ја пушти во употреба првата кредитна картичка во светот базирана на криптовалути. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

На што се заснова успехот на дигиталните пари?

Објавено

на

Трета година по ред, биткоинот, како најпозната криптовалута во светот, значително ја надмина заработката што можеше да се постигне со пласирање пари во алтернативни видови инвестиции. Во 2021 година, биткоинот донесе принос од речиси 60 проценти, што е поголема заработка во споредба со рекордниот скок на цената на суровата нафта, индексите на американските или германските акции. Разликата е уште поизразена во однос на видовите средства кои претрпеа загуби минатата година, како што се американските корпоративни и државни должнички хартии од вредност, злато или сребро. (more…)

Продолжи со читање


Популарно