Connect with us

Лични финансии

Електронско банкарство: зошто да го одберам?

Објавено

на

После напорен работен ден сигурно не сакате да чекате на ред во банка за да платите сметки. Електронското банкарство ви го решава овој проблем и овозможува многу дополнителни бенефиции. Сега постојат опции каде можете да плаќате од дома или од канцеларија. Електронското банкарство ви овозможува да заштедите пари, време и дури и околината. 

Основните бенефиции од електронското банкарство се:

  1. Елктронското банкарство има помали провизии поради помалите трошоци на банките.
  2. Банката ви е достапна 24/7, што значи не мора да брзата бидејќи ќе затвори и ќе ги користите нивните услуги кога вие ќе посакате.
  3. Можете да го автоматизирате штедењето на пари.
  4. Имате корисничка поддршка кога и да посакате.
  5.  Секогаш сте во допис со банкарот, па ако ви го украдат новчаникот можете побрзо да реагирате.

Но, иако е одлично електронското банкарство, треба сепак да си дадете одговор на неколку прашања, за да знаете дали е тоа вистинскиот избор за вас.

  1. Дали сакате да одите во филијала и да зборувате со банкарот додека се не ви се разјасни за услугата која ја користите? Ако одговорот е да, размислете за филијала.
  2. Не можете да одвоите време и да чекате во ред со уште 200 луѓе? Ако одговорот е да, размислете за електронско банкарство.
  3. Дали трансакциите и услугите кои ги користите се компницирани и бараат чести интеракции со банкарот? Ако одговорот е да, размислете за филијала.

Како што можете да видите, ваша е одлуката дали ќе користите електронско банкарство или не. Имајте на ум само дека ако удобноста и трошоците ви се приоритет, треба дефинитивно да користите електронско банкарство.

 

Лични финансии

Како да заштедиме пари додека патуваме во Европа?

Објавено

на

Секогаш кога патуваме се прашуваме дали сме го организирале патувањето така што цело време ќе се чувствуваме удобно, но нема да потрошиме цело богатство. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Дигитален корисник – најголем фан на банкарската технологија

Објавено

на

Дури и додека апликациите за мобилно банкарство продолжуваат да ги заменуваат секојдневните трансакции, 88% од возрасните во Америка сметаат дека сеуште им е потребна физичка локација за да ги завршат банкарски потреби. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Тоа што е добро за газдата, не мора да значи дека е добро за купувачот!

Објавено

на

Ryanair е нискобуџетна авиокомпанија и е главен конкурент на WizzAir. Цената на авионската картата кај овие превозници е реално ниска, но ако сакате поголем багаж или да си одберете седиште треба да платите. Всушност, освен основната карта за летот, се останато се наплаќа. Но, почнавме да се прашуваме што доколку вакви цени добијат директорите на овие авиокомпании. За среќа, има вистинска случка со директорот на Ryanair. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange