Connect with us

Странски банки

ЕК отвори истрага против Словенија за случајот НЛБ

Објавено

на

Европската унија во својот Службен весник објави Одлука да се отвори истрага против Словенија поради сомневање дека ги прикрила штетите на „Нова љубљанска банка“ (НЛБ) спротивно на правилата и обврските на Унијата.

Покрај тоа, со истрагата на Европската Унија треба да се откријат и причините зошто Словенија ја откажала продажбата на НЛБ наспроти договорот од Брисел, пренесува “Јутарњи лист”.

“Рокот за продажба на 50% од споственоста на НЛБ истече на 31 декември 2017 година. Словенија до 30ти ноември 2017 година не избра посредник за продажба на фирмата ќерка на НЛБ на Балканот за продажба на странските подружници” – се вели во соопштението на Европската комисија, која ја обвини Словенија за кршење на одредбите од Договорот за државна помош.

Во одлуката за отворање на истрага е наведена владината помош на Нова љубљанска банка за која Брисел се сомнева дека е против правилата на Унијата, а вкупната вредност на трансакциите кон НЛБ се милијарда и 600 милиони евра.

Ако се докажат сомневањата на комисијата и Словенија биде прогласена за виновна за кршење на правилата за поддршка, НЛБ ќе мора да го врати целиот износ со што би ја загрозила својата ликвидност.

Странски банки

ЕБОР ја презентираше програмата за финансирање на енергетска ефикасност во домаќинствата во Македонија

Објавено

на

Денес, во хотелот Александар Палас се одржа настан на кој Европската банка за поддршка на развојот (ЕБОР) ја презентираше програмата за финансирање на енергетска ефикасност во домаќинствата во Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

По грешка на трансакциска сметка му префрлиле 28 милијарди евра!

Објавено

на

Германскиот банкарски гигант Deutsche Bank призна дека во петокот при рутинска трансакцијата, по грешка изврши трансфер на сметката на клириншката куќа „Еурекс“ на износ од 28 милијарди евра, износ поголем и од нејзината моментална пазарна вредност, која изнесува 24 милијарди евра. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

НЛБ Групацијата со рекорден профит од 225,1 милиони евра

Објавено

на

НЛБ Групацијата оствари добивка во износ од 225,1 милиони евра за 2017 година односно повеќе од двојно повисока во споредба со 2016 година. Ова претставува рекорден профит во историјата на НЛБ Групацијата. За овие одлични резултати се заслужни сите банки – членки на НЛБ, вклучувајќи ја и македонската НЛБ Банка, која за претходната 2017 година оствари профит од 35 милиони евра. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange