Connect with us

Останато

Екс министерот за финансии Драган Тевдовски заминал во Вашингтон, ќе работи во Меѓународниот монетарен фонд

Објавено

на

Поранешниот министер за финансии, Драган Тевдовски, замина во Вашингтон каде што ќе работи во Меѓународниот монетарен фонд.

Тевдовски е еден од македонските високообразовани кадри кои завршија во двете најмоќни банки во светот.

Тој  е  вонреден професор на катедрата за математика и статистика и е автор на два универзитетски учебници и на околу 45 научни трудови објавени во престижни научни списанија.

Тевдовски од позиција на министер за финансии имаше идеја да ја намали разликата помеѓу богатите и сиромашните преку  прогресивното оданочување, но тоа не има се допадна на бизнисмените поради што овој данок не заживеа.

Инаку, Тевдовски беше министер до јуни во 2019 година. На 25 јуни 2019 година, Собранието го разреши од министерската позиција. На министерското место потоа седна Нина Ангеловска која го стави во мирување прогресивниот данок и најави длабинска анализа.

Останато

Германија ќе им помага на домаќинствата за плаќање на сметките за струја

Објавено

на

Германија денеска најави дека речиси ќе го преполови надоместокот за обновливи извори на енергија за да им помогне на домаќинствата да ги платат високите сметки за електрична енергија, објавија операторите на преносните системи. (more…)

Продолжи со читање

Останато

СКОПЈЕ СТАНУВА РЕГИОНАЛНА ТРГОВСКА ПРЕСТОЛНИНА – Се отвара ИСТ ГЕЈТ МОЛ

Објавено

на

Скопје станува многу динамичен град со голем потенцијал за напредок и просперитет, а овој октомври ја добива својата нова шопинг дестинација со над 220 водечки глобални и регионални брендови. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот со рекордна вредност во последните шест месеци

Објавено

на

Биткоинот денеска достигна рекордна вредност во последните шест месеци и се приближи до највисоката вредност во историјата, што ја достигна во април. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно