Connect with us

Останато

Екс директорот на „Македонска пошта“ официјално нов директор на ЈП „Државни патишта“

Објавено

на

Поранешниот директор на „Македонска пошта“ односно „Пошта на Северна Македонија“, Ејуп Рустеми, од вчера официјално е заведен во Централниот регистар како нов директор на ЈП „Државни патишта“.

Рустеми уште од претходно беше најавен како нов директор на ЈП „Државни патишта“, откако поранешниот директор Зоран Китанов беше разрешен од функцијата на 6-ти октомври. Но, официјализирање на најавите беше спроведено во текот на вчерашниот ден по извршените промени во Централниот регистар.

Државната поштенска компанија, која по Преспанскиот договор, експресно го промени називот во „Пошта на Северна Македонија“, е компанија монопол која во континуитет книжи загуби во своето работење, додека пак ЈП „Државни патишта“ е јавно претпријатие со најголеми приходи во државата.

 

Останато

Владата ја усвои Програмата за економски реформи 2021-2023

Објавено

на

Владата ја усвои тригодишната стратегија за структурни реформи – Програма на економски реформи (ПЕР) 2021-2023, соопшти Министерството за финансии. Програмата, чија подготовка ја координира Министерството за финансии, ја содржи среднорочната макроекономска и фискална рамка, како и структурните реформи што треба да се спроведат, а кои се утврдени преку заеднички дијалог со Европската комисија.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

ММФ ја зголеми прогнозата за годинешниот глобален раст на 5,5 проценти

Објавено

на

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја зголеми прогнозата на глобалниот раст за 2021 година за 0,3 проценти, на 5,5%, изјави главната економистка на ММФ, Гита Гопинат при претставувањето на јануарскиот извештај „Светски економски изгледи 2021 година“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот стана долгорочна инвестиција!?

Објавено

на

Биткоинот достигна рекордни 42.000 долари на 8 јануари, но во последните денови направена е значителна корекција, бидејќи најпознатата криптовалута почна да ја губи својата вредност. (more…)

Продолжи со читање

Популарно