Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Домашни банки

ЕКСКЛУЗИВНО: Шпаркасе Банка ја купува Охридска Банка АД Скопје!

Објавено

на

Веќе од поодамна е познато дека Сосиете Женерал се повлекува од Балканот и го продава својот удел во банките во регионот. Неколку банки беа и сеуште се заинтересирани за преземање на капиталот на Сосете Женерал, но една успеа да ја победи конкуренцијата.

Станува збор за Штаермаркише Шпаркасе АГ кој излезе како победник во трката за преземање на капиталот на Охридска банка која досега беше дел од Сосиете Женерал групацијата.

Аквизицијата ќе биде обелоденета во текот на денешниот ден на настан кој веќе е закажан во хотелот DoubleTree by Hilton Skopje во 15 часот. Врвни претставници од менаџментот на австриската банка ќе ја соопшти веста за преземањето, а притоа ќе обелоденат и кои се плановите и стратегиите за понатамошното делување.

Штаермаркише Шпаркасе АГ веќе 11-та година е присутна на македонскиот пазар, откако во 2008 година целосно го откупи мнозинскиот пакет акции од тогашна Инвест банка. Со новата аквизиција, односно купувањето на капиталот на Охридска банка АД Скопје којашто во моментов сеуште е во сопственот на Сосиете Женерал, Шпаркасе ќе прерасне во една од најголемите банки во Македонија.

Охридска банка веќе неколку години одлично работи и го зголемува своето пазарно учество. Растот на добивката е енормен, растат приходите, кредитното и депозитното портфолио исто така се во значителелен пораст, па надополнето со остварувањата на Шпаркасе Банка, се очекува создавање на нов банкарски гигант на пазарот кој ќе биде сериозна конкуренција со моментално водечките три банки Стопанска банка АД Скопје, НЛБ Банка и Комерцијална Банка АД Скопје.

Домашни банки

Комерцијална банка АД Скопје, Генерален покровител на концертот на Златко Ориѓански и Бени Шакири

Објавено

на

Комерцијална банка АД Скопје е Генерален покровител на концертот на Златко Ориѓански и Бени Шакири, кој ќе се одржи на 20-ти април во Македонската Филхармонија. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Крадците украле 150.000 евра од филијалата на НЛБ Банка во Чаир

Објавено

на

По вчерашниот вооружен грабеж што се случи во 10:36 часот во експозитурата на НЛБ Банка во Чаир, Банката ја информира јавноста дека клиентите и вработените на Банката се безбедни и во добра состојба. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Потрошувачки кредит за сите ваши желби од Комерцијална банка АД Скопје

Објавено

на

Комерцијална банка АД Скопје од 16.04.2019 година започнува со понуда на најповолни готовински кредити со ЕУР клаузула до 30.000 евра без жиранти, со фиксна годишна каматна стапка од 4.9% за првите две години. (more…)

Продолжи со читање
project

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange